Kastracja i sterylizacja w gminie LipskoPixabay
Czas czytania: 3 min.

Gmina Lipsko zaprasza mieszkańców do skorzystania z bezpłatnej kastracji i sterylizacji kotów i psów.

Przy okazji zwierzak zostanie zaczipowany!

433993619 728003946179611 2736889925820885415 n

#Mazowszepomaga #programywsparcia #solidarnośćmazowiecka

Miasto i Gmina Lipsko ponownie uzyskało dofinansowanie z środków Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach Mazowieckiego Programu Wsparcia Bezdomności Zwierząt – Mazowsze dla zwierząt 2024, na realizacje zadania pn. „ Zapobieganie bezdomności zwierząt na terenie Miasta i Gminy Lipsko”. Otrzymane dofinansowanie z Samorządu Województwa Mazowieckiego stanowi 50% wartości zadania, tj. 10 000,00zł, pozostałą część środków finansowych stanowiących wkład własny pokryje Miasto i Gmina Lipsko. Pozyskane fundusze zostaną przeznaczone na przeprowadzenie zabiegów sterylizacji/kastracji oraz elektronicznego znakowania zwierząt domowych psów i kotów, których właściciele stale zamieszkują na terenie miasta i gminy Lipsko.

ZALETY ZABIEGÓW STERYLIZACJI I KASTARCJI ZWIERZĄT:
• przed wszystkim zapobieganie bezdomności zwierząt;
• u zwierząt poddanych tym zabiegom zmniejsza się niekontrolowana agresja;
• chroni przed niechcianymi ciążami oraz chorobami narządów rodnych;
• dzięki wykonanemu zabiegowi zwierzęta mogą żyć dłużej;

Dzięki uzyskanemu dofinansowaniu z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego, nasi mieszkańcy mogą uzyskać 100% dofinansowania do w/w zabiegów.

Właściciele zwierząt zainteresowani skorzystaniem z dofinansowania zabiegów dla swoich zwierząt psów lub kotów powinni:
• wypełnić wniosek o wykonanie zabiegu sterylizacji/kastracji psa/kota i zaczipowania zwierzęcia (dotyczy zwierząt nieoznakowanych i niezarejestrowanych w systemie identyfikacji zwierząt). Formularze wniosków dostępne są w Urzędzie Miasta i Gminy Lipsko, ul. 1 Maja 2, 27-300 Lipsko pok. nr 23. Po weryfikacji wniosku i otrzymaniu skierowania na zabieg – umówić się do wskazanego gabinetu weterynaryjnego ze swoim zwierzęciem. Ostateczną decyzję o kwalifikacji psa/kota do zabiegu podejmuje lekarz weterynarii.
• w przypadku psów przedłożyć aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie.

Wykonanie zabiegu obejmuje:
– wizytę kwalifikującą,
– w przypadku, kiedy zwierzę nie jest oznakowane i niezarejestrowane w systemie identyfikacji zwierząt, przed wykonaniem zabiegu sterylizacji/kastracji, wykonanie wszczepienia psu/kotu transpondera („czipa”) i zarejestrowania go w bazie danych SAFE – ANIMAL,
– wykonanie standardowego zabiegu sterylizacji/kastracji,
– zapewnienie zwierzęciu opieki pooperacyjnej związanej z przeprowadzonym zabiegiem,
– wizytę kontrolną, obejmującą badanie kliniczne oraz zdjęcie szwów.

UWAGA! Właściciel kilku zwierząt domowych (psów i kotów) może ubiegać się o przyznanie dofinansowania do ww. zabiegów tylko raz w roku kalendarzowym i maksymalnie dla jednego zwierzęcia, psa lub kota.
Jeśli w trakcie wizyty kwalifikującej po badaniu klinicznym stwierdzona zostanie konieczność wykonania badań dodatkowych (np.: EKG, RTG, USG, badanie krwi, moczu) Miasto i Gmina Lipsko nie pokrywa ich kosztów, jak również nie ponosi kosztów wykonania innych dodatkowych zabiegów/usług. Decydujące zdanie w sprawie rodzaju koniecznych badań ma lekarz, który będzie operował zwierzę.

Miasto i Gmina Lipsko nie bierze odpowiedzialności za ewentualne powikłania pooperacyjne i nie ponosi kosztów związanych z ich leczeniem oraz nie pokrywa dodatkowych kosztów w przypadku ujawnienia nieprzewidzianych okoliczności w trakcie zabiegu.
Wnioski będą rozpatrywane według kolejności zgłoszeń, do wysokości środków przypadających na realizację tego zadania. Ostateczny termin składania wniosków upływa 31 sierpnia 2024r.

Więcej informacji na temat akcji można uzyskać w Urzędzie Miasta i Gminy Lipsko, pok. nr 23 lub pod numerem tel. 483784136.

Wspieraj MojeLipsko – pomóż nam się rozwijać

Nasza ankieta

MojeLipsko.info niebawem zacznie korzystać z możliwości płatnych artykułów. Jaka kwotę miesięcznie jesteś w stanie przeznaczyć na pełen dostep do portalu.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.