Jednostka OSP Łaziska ma 92 lata!
Pomysłodawcą i założycielem Ochotniczej Straży Pożarnej w Łaziskach był Dziedzic Kazimierz Boski i Jan Szczodry.

 

Historia

Utworzono tę jednostkę 3 maja 1930 r. Formalnie została zarejestrowana w 1935 r. W skład Straży wchodzili Ochotnicy pochodzący z miejscowej ludności – było ich 21. Pierwszym wyposażeniem Ochotniczej Straży Pożarnej była: sikawka ręczna, 4 bosaki, dwa węże ssawne i dwa węże tłoczne. W tym okresie do pożarów jeżdżono konno we wsi były wyznaczone dwie furmanki: jedna posiadała sikawkę ręczną. W wodę zaopatrywano się ze źródełka położonego na łąkach ze Starej Wsi.

W 1930 r. Ochotnicy Straży Pożarnej przy pomocy miejscowej ludności zbudowali remizę, krytą dachówką na gruncie tak zwanej starej cegielni. Rok później dostawiono scenę, na której odbywały się przedstawienia, w których występowała młodzież szkolna, sami Strażacy i miejscowa ludność. Co sobotę i niedzielę odbywały się zabawy taneczne, a uzyskane fundusze były wykorzystywane na bieżące potrzeby OSP. Uczniowie, którzy byli w ówczesnym czasie w szkołach rolniczych w Chwałowicach i Zwoleniu, w wolnym czasie obsadzili drogę (od Wielgiego do Zarośli) po obu stronach drzewami owocowymi. Pomysłodawcą tego przedsięwzięcia był Jan Szczodry, Piotr Góraj i Stanisław Szczodry. Ochotnicy Straży Pożarnej od początku swojej działalności brali czynny udział w świętach państwowych i kościelnych.

W 1932 r. Zarząd postanowił ubezpieczyć Strażaków. Zakupiono również umundurowanie.

 

31 marca 1935 r. zarejestrowano i przyjęto statut OSP. Natomiast w 1938 r. wyremontowano remizę i ułożono podłogę, poprawiono scenę. W okresie zimowo-jesiennym organizowano kursy dla Strażaków pism fachowo-rolniczych i społecznych. Potem wybuchła wojna. Również w czasie wojny prężnie działała OSP w Łaziskach. Podczas wojny i w czasie akcji gaśniczych uległ zniszczeniu sprzęt strażacki. Po wojnie, zakupiono potrzebny sprzęt i wyremontowano co można było. W 1951 r. Straży przydzielono beczkowóz i odremontowano sikawkę, a w 1958 r. Strażacy wygrali na zawodach motopompę PO-3. W latach 60. wybrano Komitet Budowy Straży. Zakupiono materiały i rozpoczęto budowę nowej remizy strażackiej z garażem i świetlicą. Budowę ukończono w 1963 r.

W latach 70. wymalowano remizę i Straż otrzymała samochód pożarniczy marki ŻUK, przekazany przez Komendę Powiatową w Lipsku, a konny wóz rekwizytowy przekazano dla OSP w Chotyzach. W tym okresie została zakupiona motopompa PO-5 przez Urząd Gminy. W latach 80. w czynie społecznym Strażacy utwardzili drogę prowadzącą do strażnicy, doprowadzili wodę do remizy z hydrantu. Wykonano również szereg prac remontowych: drzwi garażowe, kanał, wymiana podłogi w świetlicy, odmalowanie remizy w środku i na zewnątrz. Komenda Powiatowa przekazała w 1985 r. OSP w Łaziskach samochód marki STAR 25 z autopompą. OSP w Łaziskach nie tylko gasiła pożary lecz również czynnie uczestniczyła w licznych zawodach strażackich.

W 2005 r. Strażacy z OSP Łaziska dostali nowy wóz strażacki DAF 1100 TURBO, z następującym wyposażeniem: autopompą 1600l/min., szybkim natarciem 90m., zbiornikiem na wodę 2400l, przedziałem osobowym na 7 osób, automatyczną skrzynią biegów i z silnikiem diesla.

 

W 2020 r., dzięki współpracy z Komendą Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie, dla druhów z Łazisk udało mi się pozyskać średni uterenowiony samochód, ratowniczo-gaśniczy Renault Midlum 300.14 DXi7, z napędem 4×4.

Ochotnicza Straży Pożarnej w Łaziskach z nowym pojazdem za niemal 500 tys. złotych!

Sukcesy:

 • W latach 80. i 90. Strażacy z jednostki w Łaziskach aż 11 razy z rzędu zdobyli pierwsze miejsce w zawodach międzygminnych.
 • W 1999 r. Grupa Młodzieżowa żeńska wywalczyła I miejsce w zawodach gminnych.
 • W 2000 r. Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza uczestniczyła w powiatowych zawodach sportowo-pożarniczych.
 • W 2000 r. reprezentacja chłopców wystąpiła w Wojewódzkich Młodzieżowych Zawodach Sportowo-Pożarniczych.
 • W 2001 r. seniorzy wywalczyli II miejsce w gminnych zawodach sportowo-pożarniczych.
 • W 2001 r. Drużyna Pożarnicza męska w grupie Juniorów wywalczyła II miejsce w gminnych zawodach sportowo-pożarniczych.
 • W 2002 r. Drużyna chłopców zajęła I miejsce w drugich powiatowych zawodach sportowo-pożarniczych.
 • W 2003 r. Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza zajęła II miejsce w gminnych zawodach sportowo-pożarniczych, a Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza męska zajęła I miejsce w tych samych zawodach.
 • W 2004 r. OSP w Łaziskach otrzymała wyróżnienie w przeglądzie sprzętu jednostek Straży Pożarnej od komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku.
 • W 2017 r. Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza chłopców zajęła I miejsce w gminnych zawodach sportowo-pożarniczych.
 • W 2019 r. Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza chłopców zajęła I miejsce w gminnych zawodach sportowo-pożarniczych.

Strażacy z Łazisk również spieszyli z pomocą w czasie powodzi w lipcu i sierpniu 2001 r. w Boiskach i Kolonii Nadwiślańskiej.

W tym ważnym dniu jakim jest 92-lecie jednostki OSP Łaziska serdeczne podziękowania należą się dla druhów z jednostki za to, że pomagali w każdej sytuacji i chronili życie, zdrowie i mienie ludzkie, i w dzień i w noc, w burzę czy upał, nieustannie od 92 lat.

 

Galeria

Źródło: OSP Łaziska.
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*