Jaka kara za brak zakrycia ust i nosa?Czas czytania: 2 min.

Sprostowanie do artykułu na Echo Dnia Radomskie: Od czwartku 16.04 obowiązek zasłaniania twarzy. Szczegóły. Gdzie kupić maseczki? W jakich miejscach trzeba zasłaniać twarz? PORADNIK.

Jak donosi Echo Dnia:

Jakie kary za brak maseczek?

Po pierwsze – obowiązek zasłaniania twarzy nie oznacza, że każdy Polak, wychodząc z domu, musi zakładać konkretnie maseczkę. Zamiast niej można używać szalików, chustek, kominów, czy innych podobnych elementów odzieży. Ważne, by twarz, a konkretnie usta i nos, pozostawały zasłonięte.

Jeśli jednak ktoś zostanie przyłapany przez policjantów na niezasłanianiu twarzy, będzie musiał liczyć się z karą. Jaką dokładnie? Tego jeszcze nie wiadomo. Wiemy natomiast, że w razie legitymowania osoby w celu ustalenia jej tożsamości przez organy uprawnione albo konieczności identyfikacji lub weryfikacji tożsamości danej osoby przez inne osoby w związku ze świadczeniem usług lub wykonywaniem czynności zawodowych można żądać odkrycia ust i nosa.

Mój Powiat Lipski przeanalizował kary, za niezasłoniętą twarz. Są one WIADOME. Zatem jakie?

Za niezakrycie ust i nosa, policja może nałożyć mandat do 500 zł, jak za wykroczenie – jak podkreślił inspektor Mariusz Ciarka.
Kara jednak może być znacznie dotkliwsza, jeśli sprawa zostanie przekazana do sanepidu. Kary administracyjne zaczynają się bowiem od 5 tys. zł, a sięgnąć mogą nawet 30 tys. zł.

Regulacja prawna
Określa to Kodeks wykroczeń w art. 54, który dotyczy „wykroczeń przeciwko wydanym z upoważnienia ustawy przepisom porządkowym o zachowaniu się w miejscach publicznych”.

Oczywiście, jeśli nie zgadzamy się z mandatem, możemy go nie przyjąć, wówczas sprawa zostanie skierowana do sądu, który zdecyduje, czy złamaliśmy przepisy.

Ale jeśli kogoś nie odstrasza mandat, musi mieć świadomość, że kara może być znacznie dotkliwsza. To od funkcjonariusza zależy, czy wystawi mandat, posługując się Kodeksem wykroczeń, czy skieruje wniosek o ukaranie do inspektora sanitarnego (który może wszcząć postępowanie administracyjne). Przepisy w tym przypadku są znacznie bardziej rygorystyczne, mimo że zostały usankcjonowane na długo przed pojawieniem się pandemii koronawirusa.

Fot. Ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz.U. 2008 nr 234 poz. 1570).
Źródło: ISAP – Internetowy System Aktów Prawnych.

Mało tego, decyzji sanepidu nadawany jest rygor natychmiastowej wykonalności. Co to oznacza? Karę i tak trzeba zapłacić, nawet jeśli chcemy odwołać się od niej do wyższej instancji.

Źródło: Money.pl/Echo Dnia Radomskie.

Nasz sondaż. Zagłosuj

Tak z ciekawości pytanie :)
Czy wybralibyście twórcę i naczelnego MojeLipsko.info na swojego wójta/burmistrza?

wspieraj nas cyklicznie

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.