Możliwości technologiczne zaskakują dziś nawet największych wizjonerów. Kto jeszcze kilkanaście lat temu przypuszczałby, że wodnista grudka żelu może… nauczyć się grać w prostą grę komputerową? To jednak fakt! Naukowcy nauczyli miękką, wodnistą materię obsługi urządzenia elektronicznego. Dlaczego może być to tak istotne z punktu widzenia rozwoju np. sztucznej inteligencji?
Sztuczna inteligencja rozwija się w niesamowitym tempie. Potrafi pisać, tworzyć ilustracje, muzykę, a nawet kreować wideo. Naukowcy cały czas chcą rozwijać możliwości sztucznego umysłu, ucząc go nowych rzeczy. Na warsztat wzięli tym razem hydrożel – miękką i wodnistą materię. Wykorzystanie jej to nie jest przypadek!
Hydrożel potrafi zagrać w prostą grę. Epokowy krok naukowców?
Hasło „hydrożel, który nauczył się grać w grę” brzmi pozornie kuriozalnie, ale wcale nie jest to żart. Naukowcy sprawili, że niewielka grudka materii nauczyła się grać w jedną z najprostszych gier elektronicznych na świecie, czyli „Pong”. To tytuł, który miał premierę w 1972 roku. Polega na odbijaniu piłeczki paletką w górę i w dół albo przebijaniu piłki na stronę przeciwnika.
Naukowcy z University of Reading zaprogramowali hydrożel, używając do tego niewielkich impulsów elektrycznych. Dzięki nim grudka zaczynała poruszać się i sterować paletką tak, jak życzyli sobie tego naukowcy.
Czytaj również: Hydrożel, który się uczy
Początkowo gra nie wychodziła zadowalająco, ale hydrożel „uczył się” jej wraz z kolejnymi rundami gry. Wykazywał kolejne postępy. Wbrew pozorom, nie jest to zabawa, a eksperyment, który może znacząco wpłynąć na rozwój sztucznej inteligencji w Polsce.
Dlaczego naukowcy nauczyli hydrożel grać w gry?
Nauczanie hydrożelu nie jest przypadkowe. Materia przypomina budową ludzki mózg. Jest stworzona z wody, przewodzi elektryczność i ma gąbczastą strukturę. Stanowi podstawę do realizacji dalszych działań nad sztuczną inteligencją. Tym razem AI nie jest jednak oparte na zbiorach algorytmów wspólnych (jak np. ChatGPT), a zewnętrznym hardware.
Epokowe odkrycie i wynalazek mogą mieć wiele różnych zastosowań. Brytyjscy naukowcy już wskazują, że w przypadku udoskonalenia materii, może ona wspierać m.in. tworzenie algorytmów odpowiadających za realizację określonych czynności.
Dlaczego to tak istotne? Hydrożel może być podwaliną pod realizację modeli biologicznych dla sztucznej inteligencji. Sieci neuronowe odpowiadające za działanie naszych organów funkcjonują bowiem podobnie do elektrycznych stymulantów oddziałujących na hydrożel. To przełożyło się z kolei na fakt zaobserwowania reakcji podobnej np. do sztucznego serca.
Naukowcy nie chcą wprost tego przyznać, ale według ekspertów to dowód na to, że AI może kiedyś wpływać na funkcjonowanie ludzkiego organizmu – będąc np. idealnym rozwiązaniem w produkcji tzw. sztucznego serca do przeszczepu. Z pozoru zabawna sytuacja z grą, może mieć więc dalekosiężne skutki i pozytywny wpływ na medycynę i rozwój AI.
Bazę inspirujących treści znajdziesz na Uzdalnieni.pl
Artykuł zewnętrzny
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis