EkoSłupek w Lipsku
Zanieczyszczenie powietrza to problem, z którym zmierza się dziś cały świat. Jego przyczyną jest przede wszystkim ogrzewanie domów słabej jakości paliwami, korzystanie z przestarzałych pieców, nieodpowiednia izolacja domów i utrata energii, a także duży ruch samochodowy.

 

W ramach funkcjonowania w Gminie Lipsko punktu konsultacyjno-informacyjnego dot. programu „Czyste powietrze”, obok Urzędu Miasta i Gminy Lipsko przy ul. 1 Maja, zostało zamontowane urządzenie EkoSłupek AirSensor do pomiaru i sygnalizowania jakości powietrza za pomocą koloru światła na terenach otwartych. Został on wyposażony w oświetlenie ledowe, które na podstawie wyników bieżących pomiarów stężenia pyłów zawieszonych, jak również innych zanieczyszczeń, przybiera barwę zgodną z Polskim Indeksem Jakości Powietrza – od zielonej przez żółtą, pomarańczową, czerwoną aż po ciemnobordową.

 

Rozwiązanie to służy zwiększaniu świadomości społecznej dot. jakości powietrza, a także ostrzega kolorem światła przed szkodliwym dla zdrowia podejmowaniem aktywności sportowej na terenach otwartych w przypadku znacznego przekroczenia norm zanieczyszczeń powietrza. Szczegółowe wyniki pomiarów stężenia zanieczyszczeń w powietrzu dokonywanych przez urządzenie można odczytywać za pomocą dedykowanej aplikacji mobilnej EkoSłupek oraz dokonywać ich analiz na platformie internetowej AirSensor.

Więcej o funkcjonalności urządzeń można dowiedzieć się ze strony firmy dotyczącej produktu: EKO-SŁUPEK (https://e-gminy.pl/airsensor/).

tabelka

Należy pamiętać, że to głownie od nas zależy jakiej jakości powietrzem będziemy oddychać – poprzez to, czym palimy w naszych piecach. Działajmy więc tak – aby zamontowane urządzenie zawsze świeciło na zielono.

Źródło: Urząd Miasta i Gminy w Lipsku.
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*