Dzwonisz na 998? Już niedługo telefonu nie odbierze strażak!Czas czytania: 2 min.

Do listopada br. będzie trwał proces przełączania numeru alarmowego 998 do centrów powiadamiania ratunkowego – poinformowało MSWiA.

Jak zapewnia resort spraw wewnętrznych i administracji, numer 998 będzie nadal działał, zmieni się natomiast miejsce odbioru zgłoszenia.

Dzięki temu, że informacja od razu trafi do operatów numerów alarmowych w CPR, możliwe będzie jednoczesne powiadomienie o zdarzeniu wszystkich właściwych służb.

– przekonuje ministerstwo.

Operacja z przełączaniem numeru 998 jest identyczna, jak przeprowadzone w latach 2017-2018 przełączenie numeru 997.

Jak poinformowało MSWIA, w lutym tego roku został przeprowadzony pilotaż przełączenia numeru alarmowego 998 do CPR w dwóch województwach: podlaskim i lubelskim. W efekcie wszystkie zgłoszenia kierowane do numeru alarmowego 998 z terenu województwa podlaskiego są obecnie obsługiwane przez Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Białymstoku, tak samo jak zgłoszenia na numer alarmowy 112. Natomiast CPR w Lublinie obsługuje połączenia na numer 998 z terenu województwa lubelskiego.

W związku z pozytywnym przebiegiem tego procesu, planuje się jego kontynuację.

– tłumaczy ministerstwo.

W kwietniu przełączanie numeru 998 do CPR zostało przeprowadzone na terenie województwa podkarpackiego i małopolskiego. Kolejne województwa będą przełączane zgodnie z harmonogramem. Proces ma się zakończyć w listopadzie br. w województwie zachodniopomorskim.

MSWiA przekonuje, że odbieranie zgłoszeń bezpośrednio przez operatorów CPR pozwala na jednoczesne i automatyczne (za pośrednictwem systemu teleinformatycznego) powiadomienie wszystkich służb właściwych ze względu na rodzaj zdarzenia.

Przełączenie numeru 998 znacząco odciąży dyżurnych Państwowej Straży Pożarnej. Dotychczas przyjmowali oni zgłoszenia z numeru 998. Teraz do PSP wpływać będą jedynie zgłoszenia zweryfikowane przez CPR, najczęściej wyłącznie w formie elektronicznej, po odsianiu zgłoszeń niezasadnych, w tym fałszywych. Będzie miało to szczególne znaczenie w czasie natłoku zgłoszeń alarmowych, jaki dotychczas zdarzał się strażakom np. w czasie gwałtownych burz.

Fragment komunikatu MSWiA

Po przełączeniu numeru alarmowego 998 do CPR, czas oczekiwania na połączenie będzie wynosił około 10 sekund – taki jest średni czas mierzony od momentu wybrania numeru alarmowego 112 do odebrania połączenia przez operatora numerów alarmowych.

Kolejnym efektem przełączenia numeru alarmowego 998 do centrów powiadamiania ratunkowego ma być ujednolicenie sposobu obsługi zgłoszeń kierowanych na numery alarmowe, w tym zgłoszeń obcojęzycznych.

Źródło: InfoSecurity24.

Wspieraj MojeLipsko – pomóż nam się rozwijać

Nasza ankieta

Jak często korzystasz z Paczkomatów?

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.