Domowy syrop z pędów sosnyCzas czytania: 2 min.

Do zrobienia syropu wystarczy cukier, pędy sosny i słoik. Otrzymamy super zdrowy syrop. Czas na zbieranie pędów wlaśnie się rozpoczął.

Syrop z pędów sosny sprawdza się przede wszystkim przy infekcjach górnych dróg oddechowych. Dzięki zawartym w nim substancjom wykazuje działanie wykrztuśne, napotne, przeciwzapalne, przeciwdrobnoustrojowe. Dlatego wskazania do stosowania syropu sosnowego to:

 • kaszel suchy,
 • kaszel mokry,
 • chrypka,
 • przeziębienie,
 • ból gardła,
 • osłabienie w okresie jesienno-zimowym.

Syrop sprawdza się także jako wsparcie układu pokarmowego – szczególnie przy niestrawności, w stanach skurczowych dróg żółciowych oraz przy zaburzeniach wydzielania żółci.

Syrop z pędów sosny ma również działanie przeciwutleniające, opóźnia procesy starzenia.

Młode pędy i pączki sosny są cennym źródłem olejku eterycznego. Zawierają go około 0,4%. W jego skład wchodzą m.in. α-pinen, β-pinen, limonen i borneol. Oprócz tego znajdziemy w nich wiele innych dobroczynnych składników:

 • witaminę C,
 • garbniki,
 • kwasy diterpenowe,
 • substancje żywicowe i goryczowe,
 • flawonoidy,
 • sole mineralne.

Jak zrobić syrop?

Najpierw należy zebrać młode pędy sosny, na które akurat jest “sezon”. Nie należy zrywać pędów z całego drzewa, żeby go nie uszkodzić. Najlepiej zrywać jasnozielone pędy boczne o długości od 6 do 10 centymetrów. Oczywiście nie z sosen rosnących przy drogach.

Młode pędy powinny być obleczone brązową, lepką otoczką – to najlepszy znak, że w swoim wnętrzu kryją dużo soku.

Pędy (można posiekać) należy delikatnie opłukać i umieszczać w słoiku warstwami, przesypując je cukrem. Proporcje są proste. Tyle gram cukru ile gram pędów.

Można porcje rozłożyć na kilka słoików.Następnie na dwa tygodnie na okno (lub dłużej, dopóki cały cukier się nie rozpuści).

Słoika nie zamykamy szczelnie i codziennie mieszamy jego zawartość.

Kiedy syrop jest gotowy przelewamy do małych słoiczków czy buteleczek (przez gazę), przechowujemy w zimnym i ciemnym miejscu i korzystamy.

Do syropu można dodać kieliszek wódki – na 250 ml.

Dobry syrop z pędów sosny w sklepach kosztuje około 25-30 zł za 250 ml.

Syrop można wykonać na dwa sposoby – pasteryzując go (dzięki czemu będzie on zdatny do spożycia nawet przez dwa lata), lub nie (wówczas możemy go używać do końca bieżącego roku). Pasteryzujemy 15 minut.

Jeżeli używamy syropu profilaktycznie, wystarczy picie jednej łyżeczki dziennie jako dodatek do porannej szklanki wody lub herbaty. W przypadku chorób stosujemy 3-4 razy dziennie po jednej łyżeczce.

Stosowanie syropu z sosny odradza się jedynie alergikom, astmatykom oraz osobom, które muszą kontrolować ilość cukru w diecie.

Syrop jest bezpieczny dla kobiet w ciąży.

Wspieraj MojeLipsko – pomóż nam szukać nieprawidłowości

Nasza ankieta

Czy jesteś za wprowadzeniem zakazu sprzedaży alkoholu w godzinach 22:00 - 6:00 na terenie każdej gminy w powiecie?

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.