Dekada Środowiskowego Domu Samopomocy w Podkońcach!
23 maja w Podkońcach w Gminie Rzeczniów odbyła się uroczystość z okazji 10-lecia Środowiskowego Domu Samopomocy.

 

Środowiskowy Dom Samopomocy w Podkońcach wspiera osoby, którym trudno odnaleźć się w społeczeństwie. Placówka opiekuje się dorosłymi z zaburzeniami psychicznymi i niepełnosprawnością intelektualną.

Dla ludzi wykluczonych społecznie, dom samopomocy to integracja, szansa na kontakt z kulturą i udział w wydarzeniach, takich jak ten jubileusz. Placówka powstała, by pomagać cierpiącym na zaburzenia psychiczne. Robi to od 10 lat.

Chcielibyśmy, żeby te osoby poczuły, że opiekujemy się nimi i chcemy im w jakiś sposób zaoferować możliwość rozwoju.

– powiedział Karol Burek, wójt gminy Rzeczniów. Podopieczni czują się tu jak w domu. Przechodzą terapie i uczą się codziennych obowiązków.

 

Są prowadzone różne treningi funkcjonowania w życiu codziennym, jak nauka mycia rąk czy w ogóle dbania o swoją higienę.

– poinformowała Agnieszka Chamerska, kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Podkońcach.

 

W domu odbywają się też zajęcia plastyczne, muzyczne czy komputerowe. Wywołują radość uczestników i dodają im pewności siebie.

Podopieczni są bardziej otwarci. Przede wszystkim angażują się, przychodzą ze swoimi problemami. Na początku to były osoby skryte, zamknięte w sobie, a teraz są chętne do współpracy i bardzo chętnie tutaj przyjeżdżają.

– dodała Karolina Derlatka, terapeutka Środowiskowego Domu Samopomocy w Podkońcach.

 

Na zaproszenie Wójta Gminy Rzeczniów Karola Burka, w uroczystości Jubileuszu 10-lecia Środowiskowego Domu Samopomocy (ŚDS) w Podkońcach wziął udział Wicewojewoda Mazowiecki Artur Standowicz.

Dziękuję za zaproszenie. Gratuluję imponującego Jubileuszu. Życzę wszystkiego najlepszego dla pracowników i podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy, którzy tworzą wspaniałe środowisko i rodzinną atmosferę.

– powiedział Wicewojewoda.

 

Ze wsparcia korzysta wiele osób

W województwie mazowieckim działa blisko 80 tego typu placówek. Ich funkcjonowanie nie byłoby możliwe bez dotacji z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Dom w Podkońcach w całości utrzymywany jest z budżetu państwa.

Staramy się, aby rozwijała się gospodarka. Wspieramy rolnictwo, ale też pamiętamy o osobach słabszych, które niekoniecznie w życiu odniosły sukces. Nie z własnej przyczyny są w trudnej sytuacji.

– poinformował Marek Suski poseł, Prawo i Sprawiedliwość.

W Środowiskowym Domu Samopomocy w Podkońcach codzienne wsparcie otrzymuje 40 osób.

Źródło: Artur Standowicz – wicewojewoda mazowiecki; TVP3 Warszawa; Marek Suski; Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie.
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*