Czy trzeba wozić prawo jazdy? Zasady: posiadanie prawa jazdy przy kontroli
Jedziesz spokojnie samochodem i nagle orientujesz się, że nie masz przy sobie dokumentów, między innymi prawa jazdy. W głowie zaczynają się kłębić wątpliwości. Czy trzeba wozić prawo jazdy przy sobie? Zaklinanie rzeczywistości może nie wystarczyć, kiedy zatrzyma Cię policja. Świadomy kierowca, który zna swoje prawa, uniknie wielu stresów. Czy posiadanie prawa jazdy przy kontroli jest konieczne? Odpowiadamy.
Spis treści:
Czy trzeba wozić prawo jazdy?
Brak dokumentów jest powodem dużego stresu dla wielu kierowców. Jeżeli wychodzisz bez nich z domu i nie masz pewności, czy trzeba wozić prawo jazdy, mamy dla Ciebie najważniejsze informacje na ten temat. Dzięki nim unikniesz stresu i poznasz alternatywę dla tradycyjnej formy prawa jazdy. Uwaga! Nowoczesne technologie zmieniają nasze życie pod wieloma względami. Jednym z nich jest elektronizacja dokumentów.
Pamiętaj! Wersja elektroniczna nie zastępuje całkowicie tradycyjnego prawa jazdy. Nadal spoczywa na Tobie obowiązek posiadania uprawnień do kierowania pojazdami oraz potwierdzającego je dokumentu, ale nie w każdej sytuacji musisz mieć go przy sobie. Czy trzeba wozić prawo jazdy w razie kontroli? Odpowiedź przynoszą nowe przepisy, które weszły w życie 5 grudnia 2020 roku. Co się zmieniło?
Posiadanie prawa jazdy przy kontroli a przepisy
Do 5 grudnia 2020 roku posiadanie prawa jazdy przy kontroli było obowiązkowe. Jeżeli nie miałeś odpowiedniego dokumentu przy sobie, groził Ci mandat w wysokości 50 zł. Nowe przepisy umożliwiły kierowcom prowadzenie samochodów bez dokumentu w tradycyjnej formie. Jeżeli nie posiadasz przy sobie prawa jazdy, nie poniesiesz żadnej kary, nie otrzymasz mandatu. Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że od 5 grudnia 2020 roku posiadanie prawa jazdy przy kontroli nie jest już konieczne.
Co zastąpiło tradycyjny dokument? Znamy już odpowiedź na pytanie, czy prawo jazdy trzeba mieć przy sobie. Jeżeli korzystasz z aplikacji mObywatel, możesz bez obaw jeździć bez dokumentu potwierdzającego uprawnienia. Klasyczne prawo jazdy zastępuje cyfrowy odpowiednik, czyli mPrawo Jazdy. To rozwiązanie niesie ze sobą również wiele innych udogodnień. Jakich?
Aplikacja mObywatel z funkcją mPrawo Jazdy umożliwi Ci sprawdzenie liczby punktów karnych. Dodatkowo nie musisz martwić się posiadaniem dowodu rejestracyjnego samochodu oraz dokumentu potwierdzającego ubezpieczenie. Takie informacje są przekazywane na wszystkich kursach w naszej szkole jazdy
Wyjątki: klasyczne prawo jazdy – czy trzeba mieć przy sobie?
Od 5 grudnia 2020 roku weszły w życie przepisy, dzięki którym nie musisz mieć przy sobie dokumentu, jakim jest klasyczne prawo jazdy. Pojawiają się jednak pewne wyjątki. Podczas kontroli drogowej musisz okazać:
- dokument stwierdzający uprawnienia do kierowania pojazdem inny niż wydane w Polsce prawo jazdy lub pozwolenie na kierowanie tramwajem.
Co to oznacza? Jak w takim przypadku prezentuje się obowiązek okazania policjantom prawo jazdy? Czy trzeba mieć przy sobie ten dokument? Najprościej mówiąc, jeżeli posiadasz prawo jazdy wydane za granicą, policjant poprosi Cię podczas kontroli o jego okazanie w wersji klasycznej. Zobacz co w przypadku utraty prawa jazdy
Elektroniczne prawo jazdy – czy trzeba mieć przy sobie wersję tradycyjną?
Elektroniczne prawo jazdy zwalnia polskich kierowców z obowiązku posiadania dokumentu w wersji klasycznej. W zamian otrzymujesz dostęp do funkcji mPojazd w aplikacji mObywatel. Znajdziesz tam nie tylko dokument prawa jazdy, ale również dane:
- z dowodu rejestracyjnego,
- polisy OC,
- karty pojazdu,
- o badaniu technicznym, marce, modelu pojazdu, numerze rejestracyjnym oraz numerze WIN.
Aplikacja mPojazd jest dostępna dla właścicieli i współwłaścicieli pojazdów. Dodatkowym udogodnieniem może być dostęp do komunikatów przypominających o kończącym się ubezpieczeniu OC, ważności badania technicznego. Bez wątpienia jest to duże udogodnienie dla osób posiadających własny samochód i prawo jazdy. Aplikacja mobilna umożliwia dodatkowo zebranie najważniejszych informacji o pojeździe w jednym miejscu – zawsze pod ręką. Zobacz również: Jazdy doszkalające dla osób z prawem jazdy
Jak wygląda kontrola?
Wiemy już, czy trzeba wozić prawo jazdy. Pojawia się jednak pytanie, jak w takim razie będzie wyglądała kontrola? Policjant nie poprosi Cię o dokument, ponieważ posiadanie prawa jazdy przy kontroli jest nieobowiązkowe. W zamian musisz jednak podać swoje dane osobowe. Na ich podstawie policjant będzie mógł zweryfikować posiadane uprawnienia za pomocą specjalnego urządzenia w radiowozie.
Każdy policjant ma dostęp do Centralnej Ewidencji Kierowców. Ponadto w celu potwierdzenia tożsamości korzysta z bazy danych o osobach posiadających dowód osobisty. Za pomocą informacji dostępnych w tym rejestrze sprawdza Twoje zdjęcie i w ten sposób weryfikuje wiarygodność. W ten sposób przebiega kontrola kierowców, gdy posiadanie prawa jazdy przy kontroli jest nieobowiązkowe.
Podsumowanie: Czy trzeba wozić prawo jazdy? Najważniejsze informacje
Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje, czy trzeba wozić prawo jazdy podczas kontroli:
- Z dniem 5 grudnia 2020 roku zmieniły się przepisy dotyczące wątpliwości, czy prawo jazdy trzeba mieć przy sobie.
- Od tego dnia posiadanie prawa jazdy przy kontroli jest nieobowiązkowe. Nie otrzymasz więc mandatu za brak dokumentu.
- Zdarzają się jednak pewne wyjątki. Co mówią przepisy o osobach, które uzyskały zagraniczne prawo jazdy? Czy trzeba mieć je przy sobie? Tak. Jeżeli uzyskałeś uprawnienia poza granicami Polski, policjant poprosi Cię o okazanie dokumentu podczas kontroli drogowej.
- Jeżeli nie musisz okazywać dokumentu prawa jazdy podczas kontroli, zostaniesz poproszony o podanie danych osobowych. Policjanci mają dostęp do Centralnej Ewidencji Kierowców oraz bazy danych osób posiadających dowód osobisty. Dzięki temu mogą zweryfikować Twoją tożsamość i uprawnienia bez wglądu do klasycznego dokumentu prawa jazdy.
- W aplikacji mObywatel znajduje się prawo jazdy w wersji cyfrowej, dane z dowodu rejestracyjnego, ubezpieczenie OC. Dzięki temu zyskujesz dostęp do najważniejszych informacji na wyciągnięcie ręki.
Materiał zewnętrzny
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis