Bezpieczne wakacje 2020!



Czas czytania: 9 min.

W siedzibie Komendy Głównej Policji odbyło się spotkanie z dziennikarzami dotyczące tematyki bezpieczeństwa podczas wakacji.

Podczas briefingu Rzecznik Prasowy KGP insp. Mariusz Ciarka poruszył m.in. zasady bezpiecznej podróży samochodem, a kom. Robert Opas z BRD KGP zaprezentował kolejną odsłonę „mapy wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym”. Policjanci WRD KSP zademonstrowali najnowsze wyposażenie załóg ruchu drogowego. Wypoczywając nie zapominajmy o naszym bezpieczeństwie. Pamiętajmy o tym, że to głównie od nas zależy czy i jak bezpiecznie spędzimy czas wolny.

Rozpoczynają się wakacje. Na pewno inne od tych w poprzednich latach z uwagi na pandemię koronawirusa. W te wakacje szczególnie musimy uważać, musimy być ostrożni i odpowiedzialni i oprócz stosowania się do ogólnych zasad bezpieczeństwa podczas podróży czy nad wodą, dodatkowo musimy stosować się do ograniczeń w związku z COVID-19. W tym miejscu przypominamy, że obecnie pod warunkiem zachowania dwumetrowego odstępu od innych osób nie musimy zasłaniać nosa i ust w otwartej przestrzeni. Maseczki są jednak nadal konieczne w niektórych przestrzeniach zamkniętych m.in. w sklepach, autobusach czy tramwajach.

Jak co roku podczas codziennych patroli policjanci będą dbać o nasze bezpieczeństwo, ale również reagować wobec osób, które korzystając z czasu wolnego nie przestrzegają obostrzeń związanych z COVID-19. Stosujmy się do poleceń funkcjonariuszy, bo przecież chodzi o nasze wspólne bezpieczeństwo.

Przed wyjazdem pomyślmy o właściwym zabezpieczeniu naszego mieszkania lub domu. Sprawdźmy, czy wszystkie drzwi i okna zostały zamknięte, ponieważ najczęściej w ten sposób złodzieje dostają się do naszych domów. Warto poprosić sąsiada/sąsiadkę, aby od czasu do czasu zwrócili uwagę na nasze mieszkanie oraz byli czujni, gdyby działo się coś niepokojącego.

O bezpieczeństwo podczas podróży na drogach zadbają policjanci ruchu drogowego. Dla tych, którzy będą korzystać ze środków komunikacji publicznej pamiętajmy o zasłanianiu ust i nosa, dystansie od innych osób oraz o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Zachowajmy szczególną ostrożność w miejscach, gdzie występuje duży tłok, np.: na dworcach kolejowych, galeriach handlowych, pociągach i autobusach.

Policjanci w trosce o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego, a w szczególności dzieci i młodzieży, podejmują szereg inicjatyw, których celem jest poprawa stanu bezpieczeństwa na polskich drogach. Jedną z nich jest przygotowanie wykazu miejsc prowadzenia kontroli autobusów oraz kierowców autobusów przewożących dzieci i młodzież na wypoczynek. Wykaz ten zawiera zestawienie punktów z terenu kraju wraz z numerami telefonów kontaktowych, gdzie można uzyskać informacje na temat możliwości przeprowadzenia doraźnych kontroli autobusów i kierowców.

Podczas kontroli sprawdzany jest przede wszystkim stan techniczny autobusu i jego wyposażenie, uprawnienia kierującego oraz stan trzeźwości.

Dobrym rozwiązaniem jest poinformowanie policjantów o planowanym wyjeździe z kilkudniowym wyprzedzeniem. Dzięki temu można uniknąć dłuższego oczekiwania na przyjazd patrolu Policji.

Adresy miejsc kontroli autobusów w poszczególnych KWP znajdziecie Państwo na stronie www.policja.pl, w artykule: Wykaz punktów kontroli autobusów – wakacje 2020 ►

Cenne przedmioty, pieniądze, dokumenty starajmy się trzymać przy sobie. Pamiętajmy, również o tym, że pozostawienie bagażu bez opieki grozi nie tylko utratą naszego mienia, ale spowoduje działania służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo.

O bezpieczeństwo nad wodą zadbają policyjni wodniacy. Szczególnie w tym miejscu apelujemy o rozwagę i ostrożność. Przypomnijmy, że w 2019 roku utonęło aż 456 osób. Do najczęstszych przyczyń utonięć można zaliczyć kąpiel w miejscach niestrzeżonych, zabronionych, gdzie nie ma ratowników, alkohol oraz po prostu brak ostrożności. Wśród tych osób, które utonęły były również dzieci. Dlatego apelujemy do rodziców, aby pilnowali swoich pociech.

Aby zapobiegać tego typu tragicznym wypadkom, jak co roku policjanci biorą udział w ogólnopolskiej kampanii informacyjno-edukacyjnej „Kręci mnie bezpieczeństwo… nad wodą”. Do akcji aktywnie włączyli się wszyscy policjanci, a w szczególności profilaktycy oraz dzielnicowi, którzy radzą, uczą i ostrzegają, jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą i korzystać z jej uroków, unikając potencjalnych zagrożeń.

Nie zapominamy również o tych, którzy pozostają w swoich domach. W czasie wakacji wzmożone zostaną kontrole najbardziej uczęszczanych miejsc rekreacji, rozrywki i wypoczynku. Policjanci będą patrolować miasta i mniejsze miejscowości również na rowerach oraz pieszo.

Podczas wakacji bezpieczeństwo dzieci i młodzieży jest dla nas szczególnie ważne.

Wakacyjna beztroska sprzyja różnego rodzaju zagrożeniom, na które narażone są dzieci i młodzież. Pamiętajmy, że urlop nie zwalnia rodziców i opiekunów z odpowiedzialności za bezpieczeństwo naszych pociech. Dlatego w tym okresie szczególnie należy zapewnić im opiekę i zainteresowanie, w maksymalnym stopniu uczestnicząc w spędzaniu przez nie wolnego czasu. Warto porozmawiać z dzieckiem o bezpiecznych zachowaniach podczas wypoczynku, uczulić na zagrożenia związane z kontaktami z nieznajomymi osobami, nieprzestrzeganiem zasad ruchu drogowego (np. podczas jazdy rowerem) czy sięganiem po różnego rodzaju używki.

Pamiętajmy o tym, że to głównie od nas zależy czy i jak bezpiecznie spędzimy czas wolny.


Wakacje kojarzą nam się z wypoczynkiem i beztroską, ale pozostaje jeszcze kwestia dojazdu na wymarzony urlop, a co za tym idzie kilka godzin w samochodzie, często w korku. Jak przetrwać, żeby bezpiecznie dojechać do miejsca docelowego? O czym należy pamiętać?

W miejscowościach turystycznych i na drogach dojazdowych do tych miejscowości z pewnością ruch będzie większy, a jak większy ruch to możliwe są także utrudnienia. Przy wlotach do miejscowości mogą tworzyć się korki, niestety w takich sytuacjach często brakuje nam cierpliwości i mamy do czynienia z agresją wśród kierowców. Empatia i wzajemny szacunek powinien nam towarzyszyć również na drodze.

Pamiętajmy również o tym, że ważne jest właściwe przygotowanie się do podróży.

Wybierając się na wakacje dbamy o każdy najdrobniejszy szczegół. Miejsce skrupulatnie wybrane, z dużym wyprzedzeniem, walizki wypełnione ubraniami na każdą pogodę, gadżety umilające podróż i pobyt spakowane, auto zatankowane, pogoda w miejscu docelowym sprawdzona, nawigacja ustawiona i w drogę. Czy z takim samym zaangażowaniem dbamy o bezpieczeństwo w podróży? Czy pamiętamy o tym, aby sprawdzić odpowiednio wcześniej stan techniczny naszego samochodu? Czy walizki pełne skrupulatnie wybieranych ubrań zostały odpowiednio zabezpieczone? Czy gadżety umilające podróż nie stworzą zagrożenia dla nas i pasażerów? Czy pamiętamy o sprawdzeniu warunków drogowych oraz pogodowych? A co z wypoczynkiem kierowcy? Nie zapominajmy w ferworze wakacyjnych przygotowań o bezpieczeństwie swoim i swoich bliskich.


BEZPIECZNA, BEZSTRESOWA PODRÓŻ JEST DOBRYM POCZĄTKIEM UDANEGO WYPOCZYNKU.

KIEROWCO! PRZED WYRUSZENIEM W PODRÓŻ:

– sprawdź stan techniczny swojego auta i usuń ewentualne usterki,

– dobrze wypocznij, aby Twój stan psychofizyczny, pozwalał na maksymalną koncentrację i szybką reakcję na sytuacje na drodze.

W CZASIE JAZDY:

– przestrzegaj przepisów ruchu drogowego,

– stosuj się do ograniczeń prędkości,

– dostosuj prędkość do warunków panujących na drodze,

– dbaj o bezpieczeństwo pasażerów, w szczególności dzieci.

WYKONUJĄC TRANSPORT ZBIOROWY:

– zadbaj o właściwy stan techniczny autobusu przewożącego dzieci i młodzież do miejsc zimowego wypoczynku,

– właściwe wyposażenie,

– stan psychofizyczny kierowcy.


Mazowieccy policjanci rozpoczęli działania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa podczas rozpoczynających się wakacji. Dla policjantów to czas wzmożonych działań w celu zapewnienia bezpieczeństwa. Tegoroczne są o tyle wyjątkowe, że przypadają na stan epidemii koronawirusa. Policjanci z Wydziału Prewencji KWP przygotowali wakacyjne poradniki, z których możemy się dowiedzieć, jak spędzić ten czas bezpiecznie.

W związku ze zbliżającym się sezonem letnim, zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego w miejscowościach turystycznych i wypoczynkowych oraz na szlakach komunikacyjnych, a także zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży stanowi, jedno z priorytetowych zadań Policji. Społeczeństwo oczekuje od Policji podjęcia skutecznych działań, których efektem powinno być zapewnienie bezpiecznego wypoczynku oraz dojazdu do miejsc rekreacji.

Każdego roku w okresie wakacji, dochodzi do dużej ilości zdarzeń i wypadków z udziałem małoletnich, których przyczyną jest nie tylko brak zagospodarowania czasu wolnego dzieci i młodzieży, ale często także brak właściwej opieki nad nimi ze strony rodziców lub opiekunów. Dochodzi do utonięć, spożywania alkoholu i narkotyków, uszkodzeń ciała podczas prac polowych oraz wypadków komunikacyjnych.

Duże znaczenie w zapobieganiu wypadkom ma edukowanie, dlatego też przypominamy jak unikać ewentualnych zagrożeń.

Zachęcamy wszystkich do zapoznania się z poradami zawartymi w wademekum przygotowanym przez policjantów z Wydziału Prewencji KWP zs. w Radomiu.

PLIKI DO POBRANIA


GALERIA


 Więcej informacji:

Źródło: KGP, BRD KGP, Biuro Komunikacji Społecznej KGP.

Wspieraj MojeLipsko – pomóż nam się rozwijać

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.