81. rocznica spalenia lipskiej synagogi przez żołnierzy Wehrmachtu!

Materiał KKW Koalicja Obywatelska

Czas czytania: 2 min.
Listen to this article

8 września 1939 rozegrała się w budynku tragedia. Nieświadomi pogromu w miasteczku okoliczni Żydzi, podążali w kierunku synagogi, aby świętować początek szabasu. Nic nie wiedzieli o zakazie poruszania się mężczyzn po ulicach Lipska. Zgromadzonych szybko zamknięto w Bożnicy, a do środka wrzucono granat. Zginęli wszyscy. Łącznie 60 osób spaliło się żywcem (40 mężczyzn, 13 kobiet, 7 dzieci).

Materiał KKW Trzecia Droga PSL – PL2050 Szymona Hołowni

Tej samej nocy, zastrzelono jeszcze 20 osób na ulicach i podpalono część rynku, która była zamieszkiwana przez Żydów. W otoczonym mieście zostali uwięzieni Żydzi i Polacy. Niemcy rozpoczęli nagonkę. Na rynku zebrano mężczyzn, a kobietom kazano pozostać w domach. Chodzili po gospodarstwach i szukali Żydów. Rynek został otoczony przez niemieckich żołnierzy. Około 14.00 godziny na rynku pojawił się żołnierz wysokiej rangi i wygłosił przemówienie. Jak Niemcy przyjechali do miasta to wyprowadzili wszystkich z domu na rynek obok remizy strażackiej. Do Niemców wyszedł Rabin, miał on największe poważanie wśród ludności żydowskiej i próbował rozmawiać z żołnierzami, ale ci nie chcieli go słuchać. Wokół rynku jeździli Niemcy na motorach. Później przyjechał dowódca z rozkazem. Rabin po przeczytaniu tego rozkazu wypuścił on talizman, który trzymał w ręku. Wśród ludzi wybuch popłoch. Wiedzieli już ,że stanie się coś złego. Po tym Polakom kazano iść do domu i nie wychodzić. Tej nocy zabito wielu Żydów. Ciała leżały na ulicach. Chowano ich na podwórkach…

– wypomina pani Szczygłowicz.

Drewnianą synagogę wybudowano w 1765 roku. Po jej zniszczeniu, nigdy jej nie odbudowano. W Lipsku ogólnie zginęło 50% wszystkich mieszkańców, w tym 1699 Żydów. Jedynie nieliczni zdążyli uciec.

Źródło: Marek Łata, PROJEKT „Przerwane sąsiedztwo”, „Życie Powiśla – kwartalnik”.

Catering Zacisze


 

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.