57 proc. dzieci nie potrafi skakać przez skakankęPixabay
Czas czytania: 2 min.

Przez 10 lat wydolność fizyczna dzieci i młodzieży w Polsce pogorszyła się o kilkanaście procent. Jak wynika z badań ekspertów, np. 88 proc. dzieci z klas I-III nie potrafi wykonać przewrotu w przód, a 57 proc. nie potrafi skakać przez skakankę – czytamy na stronie PulsMedycyny.pl

W Polsce co piąte dziecko ma problem z nadmierną masą ciała zagrażającą zdrowiu. Polacy tyją najszybciej w Europie.

Brak ruchu i nadwaga to w dużej mierze skutek zmian cywilizacyjnych i postępu technologicznego. 20- 30- lat temu aktywność na świeżym powietrzu była wówczas czymś oczywistym, a gra w piłkę, skakanie na skakance czy akrobacje na trzepaku stanowiły najpopularniejszą dziecięcą rozrywkę.

Kilka dekad temu otyłość dziecięca była prawdziwą rzadkością.
Obecnie jak szacują naukowcy wydolność fizyczna dzieci i młodzieży w Polsce pogorszyła się o kilkanaście procent.

Świadczą o tym wyniki badań kondycji fizycznej dzieci i młodzieży przeprowadzone przez zespoły badawcze Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Badania przeprowadzono na próbie 300 tys. dzieci i młodzieży ze wszystkich województw.Wyniki z 2021 r. porównano do tych z 2010 r.

– Okazało się, że rówieśnicy z roku 2021 są mniej więcej o 2-3 kg ciężsi niż 10 lat temu – powiedział prof. Bartosz Molik.

– Przez 10 lat wydolność fizyczna dzieci i młodzieży w Polsce pogorszyła się o kilkanaście procent – zaznaczył.

Z badań wynika, że 94 proc. przebadanych dzieci w wieku do 12 lat ma niedostateczny poziom sprawności ruchowej. Niepokojące jest m.in. to, że 57 proc. dzieci nie potrafi skakać przez skakankę.

Dziekan Wydziału Wychowania Fizycznego i Zdrowia AWF w Warszawie prof. Hubert Makaruk przedstawił wybrane dane dotyczące umiejętności dzieci. Wynika z nich, że:88 proc. dzieci z klas I-III nie potrafi wykonać przewrotu w przód;
rzut i chwyt piłki potrafiło wykonać zaledwie 14 proc.;
w klasach IV-VI zaledwie 26 proc. uczniów umie kozłować piłkę;
a w klasach VII-VIII 22 proc. potrafi pokonywać przeszkody w biegu.

 

Przy współpracy z fitcore.pl

Wspieraj MojeLipsko – pomóż nam się rozwijać

Nasza ankieta

Jak często korzystasz z Paczkomatów?

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.