Życie i praca w BelgiiTwo young caucasian women having fun on city street outdoors - Best friends enjoying a holiday day out together - Happy lifestyle, youth and young females concept. High quality photo
Czas czytania: 3 min.

Belgia stała się jednym z najpopularniejszych kierunków emigracji zarobkowej dla Polaków, z niemal 80 tysiącami naszych rodaków, którzy tam zamieszkali. Przyciąga przede wszystkim możliwością sezonowej pracy w rolnictwie, takiej jak zbiory owoców i warzyw. Wielu Polaków wybiera ten kraj z uwagi na łatwość komunikacji – Belgia jest wielojęzyczna, z francuskim, niemieckim i niderlandzkim jako językami urzędowymi, a znajomość angielskiego wśród Belgów pozwala na swobodne porozumiewanie się. Atrakcyjna jest również minimalna stawka wynagrodzenia, która jest stosunkowo wysoka, choć trzeba pamiętać o wysokich podatkach i zróżnicowaniu zarobków w zależności od wieku pracownika Polacy mogą podejmować pracę w Belgii bez konieczności ubiegania się o pozwolenie na pracę. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej systemowi wynagrodzeń i realiom zarobków, codziennemu życiu oraz panującym zwyczajom, a także dostępowi do opieki medycznej dla imigrantów.

Na jakich warunkach można podjąć zatrudnienie w Belgii?

Najnowsze badania wskazują, że pracownicy w Belgii należą do najszczęśliwszych na świecie. Ich satysfakcja wynika głównie z zadowolenia z pracy i poziomu zarobków. Belgia, jako jeden z najbardziej rozwiniętych gospodarczo krajów Unii Europejskiej, oferuje swoim mieszkańcom stabilność ekonomiczną i wysoki standard życia. Chociaż wysokie podatki mogą wydawać się obciążeniem, nie wpływają one znacząco na codzienne funkcjonowanie obywateli, co przekłada się na ogólny poziom zadowolenia z życia.

Czas pracy w Belgii

Belgijski kodeks pracy określa, że standardowy tydzień pracy wynosi 38 godzin, jednak czas pracy może się różnić w zależności od sektora. Na przykład budowlańcy pracują 40 godzin tygodniowo, co daje im prawo do dodatkowych dni płatnego urlopu rocznie. Przepisy prawne ograniczają maksymalny tygodniowy czas pracy do 40 godzin, a dzienny do 9 godzin. Praca wykonywana poza tymi limitami kwalifikuje się jako nadgodziny, za które przysługuje dodatkowe wynagrodzenie. Istnieje także ograniczenie dotyczące maksymalnej liczby nadgodzin, które nie mogą przekroczyć 65 godzin w okresie trzech miesięcy. Te regulacje zapewniają ochronę pracowników przed nadmiernym wyzyskiem i wspierają zachowanie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym.

Wynagrodzenie

W Unii Europejskiej tylko Luksemburg oferuje wyższą płacę minimalną niż Belgia. Najniżej zarabiający Belgowie otrzymują wynagrodzenie, które jest aż ośmiokrotnie wyższe niż to, co otrzymuje najniżej zarabiający Bułgar. W Belgii wiele sektorów branżowych posiada własne minimalne stawki wynagrodzenia, ale wszystkie muszą spełniać lub przekraczać gwarantowany minimalny dochód miesięczny. Na początku 2015 roku minimalne wynagrodzenie “na rękę” dla pracowników powyżej 21 roku życia, zatrudnionych na pełny etat, wynosiło 1300 euro. Młodsi pracownicy, poniżej 21 roku życia, mogą oczekiwać wynagrodzenia w wysokości 70-96% standardowej płacy minimalnej. Praca osób poniżej 15 roku życia jest w Belgii zabroniona, co stanowi dodatkową ochronę dla młodych ludzi.

Zezwolenie na wykonywanie pracy

Jeżeli planujesz pracować w Belgii jako pracownik delegowany, musisz wiedzieć, że twojemu pracodawcy obowiązują szczególne procedury. Najpierw musi on zarejestrować cię w systemie Limosa, który jest belgijskim systemem rejestracji pracowników z zagranicy. Rejestracja ta musi być wykonana przez internet na stronie limosa.be przed rozpoczęciem pracy.

Proces zgłoszeniowy wymaga podania dokładnych dat rozpoczęcia i zakończenia pracy w Belgii. Pracodawca musi również dostarczyć szczegółowe informacje o pracowniku, w tym dane osobowe, rodzaj pracy, branżę oraz konkretne miejsce, w którym praca będzie wykonywana.

W przypadku, gdy będziesz miał kontakt z belgijskimi instytucjami lub gdy twoje dokumenty urzędowe będą wymagane przez pracodawcę, takie dokumenty muszą być poświadczone apostille. Apostille potwierdza autentyczność dokumentów, takich jak akty notarialne, dokumenty sądowe czy administracyjne, w tym również tłumaczenia przysięgłe dokonane przez polskich tłumaczy przysięgłych. Ta procedura zastąpiła legalizację konsularną, która była stosowana do 13 sierpnia 2005 roku. Sprawdzone oferty pracy znajdziesz na portalu https://www.globelus.pl/oferty-pracy/belgia

Artykuł partnera

Wspieraj MojeLipsko – pomóż nam się rozwijać

Nasza ankieta

MojeLipsko.info niebawem zacznie korzystać z możliwości płatnych artykułów. Jaka kwotę miesięcznie jesteś w stanie przeznaczyć na pełen dostep do portalu.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.