Zmiany w programie 500+!Czas czytania: 2 min.

Zmiany w 500+.

Od tego roku zmieniły się dwie kwestie – okres rozliczeniowy i konieczność składania wniosków. Zmieniły się także terminy. Co należy wiedzieć o 500+ w 2021?

Zmiany 500+ – pieniądze na każde dziecko

Pod koniec listopada 2020 roku minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała, że od początku funkcjonowania programu Rodzina 500+ (czyli od 2016 roku) do rodzin trafiło ponad 127 mld zł. Wsparcie w ramach 500+ dotarło do 6,5 mln dzieci.

Od początku wypłacania świadczenia 500+ program przeszedł tylko jedną poważną zmianę. Od 1 lipca 2019 roku świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko do ukończenia 18. roku życia, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę, a – nie jak było wcześniej – dopiero od drugiego dziecka w rodzinie.

Dodatkowo wprowadzono też trzymiesięczny termin – liczony od dnia urodzenia dziecka – na złożenie wniosku o świadczenie wychowawcze na nowo narodzone dziecko. Złożenie wniosku w tym terminie skutkuje przyznaniem tego świadczenia z wyrównaniem od dnia narodzin dziecka.

Kolejne zmiany w 500+ w 2021 roku.

Zmiany 500+ – okres rozliczeniowy i konieczność złożenia wniosku

Dotychczas rodzice nie musieli składać wniosków co roku. Raz złożony wniosek był automatycznie odnawiany. Teraz to się zmieni. Od 2021 roku należy składać wnioski o 500+. A dodatkowo zmieniają się terminy złożenia wniosków w stosunku do tych obowiązujących w ubiegłych latach. Jest to też związane ze zmianą okresu świadczeniowego.

Od tego roku okres świadczeniowy programu Rodzina 500+ będzie trwał od 1 czerwca 2021 roku do 31 maja 2022 roku. Aby więc otrzymać świadczenie 500+ po 31 maja 2021 roku, trzeba złożyć wniosek. Są na to dwa sposoby. Wniosek można złożyć:

  • przez Internet od 1 lutego 2021 roku,
  • drogą tradycyjną, urzędzie lub za pośrednictwem poczty,  od 1 kwietnia.

To różnica względem na przykład 2019 roku, kiedy to wnioski były składane od 1 lipca (przez Internet) lub od 1 sierpnia (drogą tradycyjną).

Jak złożyć wniosek przez Internet? To proste. Można zrobić to za pośrednictwem bankowości elektronicznej, portalu Emp@tia lub platformy usług elektronicznych ZUS.

Źródło: eDziecko.pl – Serwis dla Rodziców. Ciąża, Poród, Zdrowie i Wychowanie Dzieci.

Nasz sondaż. Zagłosuj

Burmistrz ma romans z urzędniczką. Czy w takiej sytuacji powinni pracować w jednym urzędzie?

Wspieraj MojeLipsko – pomóż nam szukać nieprawidłowości

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.