Zbiory Gminnej Biblioteki Publicznej w Ciepielowie powiększyły się o kilkanaście wydawnictw (13 tomów poezji i 1 esej), które biblioteka otrzymała w darze od Instytutu Mikołowskiego im. Rafała Wojaczka.
Wśród pozyskanych publikacji znajdują się zbiorki poezji Arkadiusza Kremzy. Kilka słów o autorze, którego niestety nie ma już wśród nas.
Arkadiusz Kremza urodzony 24 września 1975 r. w Mikołowie, zginął w wypadku samochodowym w Oświęcimiu 24 kwietnia 2020 r. – polski poeta związany z Mikołowem i grupą poetycką Na Dziko. Za tom „Wiersze z wody i żelaza” otrzymał w 2013 r. Nagrodę Otoczaka. Zajmował się również teatrem, był autorem scenariuszy teatralnych, prowadził działalność dydaktyczną w Teatrze Małym w Tychach. W swej twórczości opisywał codzienność miejską.
Maciej Melecki, dyrektor Instytutu Mikołowskiego, przyjaciel poety mówi o nim:
Poezja była czymś najistotniejszym dla Arka, czymś, co nadawało sens jego życiu. On sam był bardzo bujną osobowością napromieniowaną życiowym artyzmem. Jego sposób bycia, wypowiadania się, funkcjonowania – to wszystko było takie artystyczne. Widać było, że to ktoś, kto patrzy szerzej, głębiej, wrażliwiej na rzeczy z pozoru banalne, mało istotne. Był poetą całym sobą – nie tylko w tym, jak pisał, ale też jak żył. Imponowało mi jego poczucie humoru zabarwione cierpką ironią. Do tego niesamowita bystrość umysłu, ogromna inteligencja, nieokiełznana wyobraźnia – a wszystko to znajdowało ciekawe ujście w jego poezji.
Więcej informacji o poecie i jego twórczości na stronie: http://www.instytutmikolowski.pl/arkadiusz-kremza.php
Tytuły pozyskanych książek i ich autorzy:
- „Morze i inne morza”, „Projekt „Orfeusz”- Marek Krystian Emanuel Baczewski;
- „Wybór drozdów” – Marcin Bies;
- „Piołun” – Agata Cichy;
- „Kres i krach” – Mirosław Gabryś;
- „I wtedy minie twoja gorączka: wybór wierszy z lat 1994-2009”, „Ostateczny smak truskawek” – Genowefa Jakubowska-Fijałkowska;
- „Ludzie wewnętrzni”, „Wiersze z wody i żelaza” – Arkadiusz Kremza;
- „Biernik”, „Ce ha”, „Objawy pierwotne’, „Sms do ludożerców” – Bogdan Prejs;
- „Nie bez reszty : o potrzebie niekompletności” – Tadeusz Sławek.
Zachęcamy do zapoznania się z twórczością współczesnych poetów. Zapraszamy do biblioteki!
Źródło: Gminna Biblioteka Publiczna w Ciepielowie.
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis