Zakończenie drugiej kadencji młodzieżowego sejmiku



Autor: Mikołaj Michalecki
Czas czytania: 2 min.

Niebieska skrzyneczka, projekt (nie)WYKLUCZENI czy dni sprzątania Mazowsza – to tylko niektóre projekty, jakie udało się zrealizować młodzieżowym radnym. Właśnie kończy się druga kadencja Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Z radnymi spotkali się m.in. przewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego Ludwik Rakowski i marszałek Adam Struzik.

 

W skład młodzieżowego sejmiku wchodzi, podobnie jak w przypadku „dorosłego” sejmiku, 51 radnych. Kandydować mogli mieszkańcy województwa mazowieckiego, którzy ukończyli 13 lat i nie ukończyli 17. roku życia. Kadencja młodzieżowego sejmiku trwa 2 lata.

Młodzieżowym radnym należą się duże gratulacje, ponieważ ta kadencja była bardzo pracowita.

– Dziękuję za zaangażowanie i pasję włożone w działalność Młodzieżowego Sejmiku. Wasza energia, pomysły i umiejętność współpracy przyczyniły się do powstania ważnych dla młodzieży inicjatyw – powiedział przewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego Ludwik Rakowski.

WAŻNE PROJEKTY ZREALIZOWANE PRZEZ MŁODYCH RADNYCH

Jednym z pomysłów realizowanych przez Młodzieżowy Sejmik Województwa Mazowieckiego jest „Niebieska skrzyneczka zdrowia psychicznego”. Celem akcji było stworzenie bezpiecznej przestrzeni w szkołach, gdzie uczniowie będą mogli anonimowo opisać swoje problemy, poinformować o trudnych sytuacjach, których doświadczają oni lub ich rówieśnicy, a także poprosić o pomoc.

Młodzieżowi radni chcieli w ten sposób promować empatię, wzajemne wsparcie i solidarności wśród uczniów i społeczności szkolnej. Sara Michalska, zastępca dyrektora Departamentu Organizacji ds. Organizacyjnych, zwraca uwagę na edukacyjny aspekt projektu. – Ważne jest zwiększanie świadomości na temat zdrowia psychicznego wśród uczniów i kadry pedagogicznej, a także edukacja dotycząca radzenia sobie w trudnych, kryzysowych sytuacjach życiowych. Pomysłem zainteresowały się już inne województwa.

W trakcie kadencji młodzieżowi radni przygotowali e-book poruszający tematy związane z rozmową kwalifikacyjną oraz dobrymi praktykami w zakresie przygotowania CV. Przedstawiciele Komisji Ochrony Środowiska zainicjowali „Dni sprzątania Mazowsza”. W ciągu ostatnich dwóch lat powstała również „Lista dobrych praktyk MSWM”, czyli zbiór postulatów rozdystrybuowanych do szkół z terenu Mazowsza dotyczących edukacji ekologiczno-klimatycznej dzieci i młodzieży w związku z pogarszającym się stanem środowiska naturalnego i klimatu.

– Dziękuję za to, że zdecydowaliście się wziąć udział w tej przygodzie, jaką jest bycie młodzieżowym radnym. To dowód na to, że zależy wam na aktywnym udziale w życiu społecznym i publicznym. A Mazowsze jest dla Was ważne – podkreślił marszałek Adam Struzik.

Wspieraj MojeLipsko – pomóż nam się rozwijać




Zagłosuj w naszej ankiecie. Wyraź swoje zdanie!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.