Za chwilę ruszy budowa Domów Dziecka w Lipsku?Czas czytania: 3 min.

W Lipsku powstaną trzy Domy Dziecka. Trwa przetarg.

Aktualnie, na obszarze Powiatu Lipskiego znajduje się wyłącznie jeden Dom Dziecka, jest nim Powiatowy Zespół Placówek Pomocy Dziecku i Rodzinie w Siennie. 

W istniejącej obecnie placówce w Siennie (Powiatowy Zespół Placówek Pomocy Dziecku i Rodzinie) przebywa 44 wychowanków. Czynsz za wynajem budynku wynosi jedną czwartą budżetu placówki. Ponadto obowiązujące od zeszłego roku przepisy ograniczają liczbę wychowanków, którzy mogą przebywać w tego typu placówce do 14 podopiecznych. Likwidacja placówki przełożyłaby się nie tylko na wzrost bezrobocia, przede wszystkim ucierpiałyby dzieci, które musiałyby zostać rozdzielone i odesłane do innych placówek opiekuńczo-wychowawczych. Rozwiązaniem dla tej sytuacji jest budowa nowej placówki w Lipsku. To bardzo dobra lokalizacja z uwagi na bliskość szpitala powiatowego i Zespołu Opieki Zdrowotnej oraz przychodni specjalistycznych, co przekłada się na łatwiejszy dostęp do usług medycznych.

Jak zauważa starosta lipski Sławomir Śmieciuch troska o dzieci pozostające pod opieką powiatu lipskiego, a przebywające w domu dziecka w Siennie jest priorytetem dla obecnego Zarządu Powiatu.

Dlatego podejmujemy się realizacji trudnej inwestycji-budowy 3 domów dziecka (14-to osobowych ) oraz budynku administracyjnego. Inwestycja jest trudna , bo wymaga od nas zaangażowania sporej kwoty wkładu własnego. Dzięki zrozumieniu ze strony Zarządu Województwa Mazowieckiego udało się uzyskać dofinansowanie ok. 2,4 mln zł przy naszym wkładzie 1,5 mln zł. W ciągu 3 lat powstaną nowe budynki, które w istocie mają się stać  bardziej domami rodzinnymi, aniżeli instytucjami.

Wartość inwestycji to ponad 3,9 mln zł, z czego blisko 2,4 mln zł to środki z budżetu województwa zauważa wicemarszałek Rafał Rajkowski.

Pokrywamy ponad 60 proc. wartości inwestycji. Zależy nam, aby była ona jak najszybciej zrealizowana i młodzi ludzie mogli przenieść się do placówki, w której nie tylko odnajdą ciepło rodzinne, ale która także przygotuje ich do dorosłego życia.

Dzięki wsparciu samorządu Mazowsza, powiat lipski wybuduje cztery bliźniacze budynki – trzy dla domu dziecka oraz jeden na cele administracyjne. Każdy budynek mieszkalny będzie posiadał dwie kondygnacje z poddaszem użytkowym i z dwuspadowym dachem. Na parterze zlokalizowana będzie kuchnia ze spiżarnią i zmywalnią, jadalnia z salonem, pralnia z suszarnią i pokój koordynatora. Na piętrze i poddaszu rozmieszczone zostaną przestronne, dwuosobowe pokoje dla wychowanków oraz po dwie łazienki. Powierzchnia zabudowy każdego z budynków wyniesie 170 m2.

To będzie ogromna zmiana dla 44 małych podopiecznych placówki w Siennie. Otrzymają zupełnie nowe miejsce, które zostanie stworzone od podstaw z myślą o zapewnieniu im jak najlepszych warunków do życia, nauki i startu w przyszłość. Cieszę się, że jako samorząd województwa mazowieckiego możemy mieć w tym swój udział.

– podsumował radny województwa mazowieckiego Leszek Przybytniak.

 

 

Zależy nam na tym, aby domy zlokalizowane zostały właśnie w Lipsku, a wiec w sercu naszego powiatu. Chcemy, aby powstało tu pewnego rodzaju centrum społeczne. Mamy tu już szpital, Dom Pomocy Społecznej, będzie też Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne, a w końcu wspomniane już domy dziecka.

– dodaje Sławomir Śmieciuch.

 

Trwa przetarg

Mamy nadzieję, że już podczas pierwszego przetargu uda się znaleźć wykonawcę zadania, jednak koszty zakupu materiałów budowlanych znacznie wzrosły, co przekłada się na oferty. Na budowę domów dziecka wraz z budynkiem administracyjnym otrzymaliśmy duże dofinansowania zewnętrzne, jednak na wszelki wypadek przesunęliśmy w czasie modernizację budynku użyteczności publicznej przy ulicy Iłżeckiej. Dzięki temu zabezpieczyliśmy w budżecie dodatkowe pół miliona złotych.

– mówi Sławomir Śmieciuch, starosta powiatu lipskiego.

Więcej informacji o przetargu – TUTAJ.

Zakończenie inwestycji planowane jest na 2023 r.

Źródło: Echo Dnia; Starostwo Powiatowe w Lipsku; Zebrra TV; Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Wspieraj MojeLipsko – pomóż nam się rozwijać

Nasza ankieta

MojeLipsko.info niebawem zacznie korzystać z możliwości płatnych artykułów. Jaka kwotę miesięcznie jesteś w stanie przeznaczyć na pełen dostep do portalu.

1 Komentarz

  1. Super pomysł i normalne wydawanie pieniędzy – trzy nowe domy za 4 mln. Starosta radomski działa z większym gestem i rozmachem remontując budynki po dawnej szkole w Chwałowicach – remont jednego budynku ponad 4 mln, tu mamy ekonomiczne i gospodarcze podejście. Cytując słowa klasyka z jednego filmu “mają rozmach…..”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.