Wzrost rent i emerytur w 2023 rokuCzas czytania: 2 min.
Listen to this article

Od marca emerytury i renty w górę.

Historycznie wysoka waloryzacja rent i emerytur stała się faktem. Część seniorów ma już na koncie zwaloryzowane świadczenia. Od marca świadczenia wzrosną o wskaźnik waloryzacji wynoszący 114,8 proc., jednak nie mniej niż o 250 zł.

Historyczna waloryzacja

Od 1 marca br. minimalna emerytura, a także najniższa renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy renta socjalna i renta rodzinna wzrasta z 1338,44 zł do 1588,44 zł, tj. o 18,68 proc. Wzrost najniższej emerytury w 2023 r. w odniesieniu do 2015 r. wyniesie już 80,4 proc. (tj. z 880,45 zł do 1588,44 zł).

Waloryzacja procentowa z gwarantowaną minimalną podwyżką na poziomie 250 zł spowoduje, że osoby otrzymujące niższe świadczenia dostaną więcej pieniędzy, niż gdyby przeprowadzono waloryzację tylko procentową, według ustawowych zasad.

Minister Maląg przypomniała, że w 2015 r. na wsparcie dla seniorów przeznaczano 3,6 mld zł. W tym roku będzie dwudziestokrotnie więcej. Łącznie na tegoroczną waloryzację świadczeń rząd przeznaczy rekordowe ok. 44 mld zł, a nakłady na wszystkie działania i programy wspierające seniorów osiągną w 2023 r. poziom 70 mld zł.

Za miesiąc rozpoczniemy wypłaty 13. emerytury, a rząd pracuje nad wpisaniem na stałe do kalendarza również 14 emerytury, która w tym roku również zostanie przekazana seniorom.

– powiedziała minister Maląg.

Więcej w portfelach

Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku podwyższyliśmy kwotę wolną od podatku do poziomu 30 tys. zł, co oznacza, że emeryci pobierający świadczenia do 2,5 tys. zł w ogóle nie płacą podatku, a pozostali płacą go mniej.

– mówił wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Wiceminister przypomniał także, że ponad 700 tys. osób skorzystało już ze świadczenia przyznawanego osobom całkowicie niezdolnym do pracy i samodzielnej egzystencji. Rząd przeznaczył na ten cel ponad 11 mld zł.

Z kolei z rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, które weszło w życie równo cztery lata temu skorzystało do tej pory ponad 72 tys. osób, głównie kobiet. Świadczenie przysługuje osobom, które wychowały co najmniej czworo dzieci, rezygnując z pracy zawodowej lub pracując za krótko, by uzyskać prawo do choćby minimalnej emerytury. Na program Mama 4+ rząd przeznaczył ok. 1,78 mld zł.

Z kolei 100 mln zł rocznie rząd PiS przeznacza na programy aktywizacyjne – Senior+ i Aktywni+. Zapewniają one nie tylko możliwość ciekawego spędzania czasu, ale mają walory edukacyjne, proponując zajęcia z szeroko pojętego bezpieczeństwa, dotyczącego np. uchronienia się przed oszustwami i wyłudzeniami pieniędzy.

Prezes ZUS o waloryzacji

Prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS dodała, że „waloryzacja w pełni kompensuje inflację w ujęciu średniorocznym za poprzedni rok, a nawet jest wyższa”.

W latach 2016-2023 skumulowany efekt waloryzacji świadczeń to 41,4 proc.

– wyliczyła prof. Uścińska.

Źródło: Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Zagłosuj w naszej ankiecie!

Czy Burmistrz Ciepielowa postępuje według Ciebie poprawnie używając gminnego hasła w swoim komitecie wyborczym?

Czy według Ciebie takie działania to sprawiedliwe i uczciwe zasady walki wyborczej?
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.