Wulkany w Polsce – jest się czego obawiać?Fot. Grzegorz Gawlik
Listen to this article
Czas czytania: 2 minut

15 stycznia 2022 roku doszło do potężnej erupcji wulkanu na wyspach Tonga, a fala uderzeniowa dotarła aż na Kasprowy Wierch. Wulkany i szkodliwa emisja CO2

Mówi się, że wulkany emitują więcej dwutlenku węgla i pyłów niż człowiek spalając węgiel. To bzdura. Wulkany w sumie dają niewielki procent emisji, bo licząc to globalnie wychodzi, że wulkany są źródłem mniej więcej 1 procenta dwutlenku węgla. Co nie zmienia faktu, że wybuch wulkanu to potężny kataklizm.

Gigantyczna erupcja wulkanu na wyspach Tonga

15 stycznia na Ocenie Spokojnym, w pobliżu archipelagu wysp Tonga na południowym Pacyfiku, doszło do wybuchu wulkanu. Początkowa, ośmiominutowa erupcja była tak gwałtowna, że można ją było usłyszeć jako „głośne odgłosy grzmotu” na Fidżi, oddalonym o ponad 800 km od miejsca zdarzenia. Amerykańska Narodowa Służba Pogodowa (NWS) poinformowała na Twitterze, że wybuch wulkanu było słychać na Alasce. To ponad 9600 km od miejsca erupcji!Erupcja wywołała podniesienie wód i tsunami, które w nocy z 15 na 16 stycznia uderzyło w wybrzeże Japonii. Odnotowano podniesienie się poziomu oceanu o ok. 70 cm. W mieście Amami w południowo-zachodniej części Japonii zaobserwowano już tsunami sięgające 1,2 m. Mniejsze fale poniżej 1 m odnotowano na szerokich odcinkach wybrzeży Hokkaido, Kiusiu i Okinawy – podała agencja Kyodo.

Według świadków w wyniku erupcji wulkanu jedna z wysp Królestwa Tonga, Atata, mogła w całości znaleźć się pod powierzchnią wody.Fala uderzeniowa powstała po wybuchu wulkanu na wyspie Tonga na Pacyfiku o godzinie 20:23 czasu lokalnego dotarła na… Kasprowy Wierch.

czytaliśmy w poście IMGW.

IMGW zanotowały też odczyty na stacji Śnieżka i Kielce.Wulkany w Polsce – czy jest się czego obawiać?

W Polsce także były wulkany. Krainą wygasłych wulkanów nazywa się np. góry Kaczawskie na Dolnym Śląsku. 25 mln lat temu wybuchały tam właśnie wulkany. Stożkiem wulkanicznym jest także Góra Świętej Anny na Śląsku. Ostatni raz też wybuchła 25 mln lat temu. Wygasłe wulkany są również w Beskidach, Pieninach i Gorcach, a także w Górach Świętokrzyskich. Czy mogą eksplodować dzisiaj? Jest to bardzo mało prawdopodobne, ale jednak możliwe.

Źródło: Nauka To Lubię; Grzegorz Gawlik.

 

 

Zagłosuj w naszej ankiecie dotyczącej zarobków!

Porównanie zarobków wójtów, burmistrzów i starosty
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.