Wójt Gminy Ciepielów o inwestycjach, planach budowy i obwodnicy Ciepielowa!Czas czytania: 4 min.
Listen to this article

Wójt Gminy Ciepielów Artur Szewczyk o inwestycjach, planach budowy i obwodnicy Ciepielowa.

W środę, tj. 3 czerwca, Artur Szewczyk odbył rozmowę z redaktorem Bajkowskim (Radio Lipsko) na temat sytuacji gospodarczo-społecznej Gminy Ciepielów w czasie pandemii koronawirusa, o tegorocznych inwestycjach, dniu dziecka i planach na przyszłość. W wywiadzie między innymi o tym, że po zrealizowaniu w tym roku zadania związanego z Odnawialnymi Źródłami Energii oraz modernizacji i przebudowy fizjoterapii w Pcinie, w przyszłym roku Gmina Ciepielów planuje przystąpić do wykonania dwóch dużych inwestycji, a mianowicie budowy remizo-świetlicy w wraz zagospodarowaniem terenu w Bąkowej oraz budowy basenu do nauki pływania przy szkole podstawowej w Ciepielowie.

 

 

W czwartek, tj. 4 czerwca Artur Szewczyk wziął udział w telekonferencji posiedzenia Zespołu Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych zorganizowanej przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Warszawie podsumowującej koncepcję projekt alternatywnego (obwodnicy) przejścia przez Ciepielów drogi krajowej. Z uwagi na stan epidemii oraz konieczność zapewnienia maksymalnych środków ostrożności posiedzenie odbyło się poprzez aplikację Microsoft Teams. Wykonawca projektu już po uzyskaniu stosownych decyzji środowiskowych przedstawił szczegółowo przyjęte rozwiązania budowy obwodnicy. W czasie prezentacji wszyscy podkreślali zalety budowy obwodnicy, między innymi:

  • zwiększenie bezpieczeństwa ruchu drogowego,
  • odciążenie centrum Ciepielowa,
  • podniesienie komfortu życia mieszkańców,
  • wyraźne zmniejszenie hałasu,
  • możliwość rozwoju terenów przy obwodnicy.

Warto wiedzieć, że według dzisiejszego stanu, natężenie ruchu w Ciepielowie to 6 tysięcy samochodów na dobę, a w przeciągu najbliższych lat ruch samochodowy podwoi się i będzie stanowił 12 tysięcy samochodów na dobę. Obwodnica Ciepielowa przejmie na siebie 9 tysięcy samochodów, w tym wszystkie samochody ciężarowe (tranzytowe). Łatwo obliczyć, że po wybudowaniu obwodnicy, ruch w centrum Ciepielowa zmniejszy się o 75%. Inwestycja za ponad 60 milionów złotych ma zwrócić się wg wskaźników infrastrukturalnych już po pięciu latach.

W swojej wypowiedzi podczas telekonferencji Artur Szewczyk podtrzymał stanowisko, że dla Gminy Ciepielów jedynym możliwym rozwiązaniem jest budowa obwodnicy. Dziękując, że podjęto decyzję o jej budowie, wyraził zgodę na przejęcie odcinka drogi przez Ciepielów, partycypowania w kosztach późniejszego utrzymania obwodnicy, miedzy innymi w zakresie jej oświetlenia i dojazdowych dróg serwisowych do rolniczych pól. Teraz zgodnie z ustaleniami, Gmina Ciepielów czeka na przesłanie przez dyrekcję GDDKiA w Warszawie porozumienia w tej sprawie, po którego podpisaniu budowa obwodnicy będzie mogła wkroczyć w fazę realizacji.

 

Źródło: Blog Wójta Gminy Ciepielów.

Zagłosuj w naszej ankiecie!

Czy jesteś za wprowadzeniem zakazu sprzedaży alkoholu w godzinach 22:00 - 6:00 na terenie każdej gminy w powiecie?
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.