Wiśnia nadwiślanka! Czy 2020 rok będzie udany?

Materiał KKW Koalicja Obywatelska

Czas czytania: 2 min.
Listen to this article

Plantatorzy wiśni nadwiślanki pomiędzy Ożarowem a Lipskiem z niepokojem spoglądają na kwiaty, które pojawiły się na drzewkach w ich sadach.

Materiał KKW Trzecia Droga PSL – PL2050 Szymona Hołowni

Wiśnia nadwiślanka to odmiana, która występuje tylko nad Wisłą w powiatach opatowskim i lipskim. Nie da się jej uprawiać nigdzie indziej na świecie. Owoc wyróżnia się wysoką zawartością cukrów, które nadają mu niepowtarzalny smak. Końcówka kwietnia to kluczowy moment dla plantatorów tej rośliny. Wtedy na drzewach nadwiślanki pojawiają się kwiaty. Ich kwitnienie trwa od siedmiu do dziesięciu dni. Ważne jest, by nie przemarzły, nie strąciła ich ulewa, ale też nie było za sucho. Inaczej owoców jest mało, a rolnicy notują nieudany rok.

Czy 2020 rok będzie udany?

Jak mówią plantatorzy:

Wszystko zależy od pogody. Sprawy nie ułatwia susza i epidemia koronawirusa.

Wiśnie o włos od mrozów

Jak informuje Bartłomiej Kwaśniak, prezes Spółdzielni Producentów Owoców i Warzyw Nadwiślanka:

Tegoroczne przymrozki sprawiły, że mamy do czynienia mniej więcej z 30-procentowym ubytkiem, jeżeli chodzi o kwitnienie. Ostateczny efekt będziemy mogli zaobserwować za około dwa- trzy tygodnie.

Okres kwitnienia wiśni nadwiślanki jest inny niż innych odmian. Pomimo tego, że jest mniej odporna na przemrożenia, to korzystna lokalizacja – bliskość Wisły, wapienne gleby, które oddają ciepło, sprawiły, że nasze uprawy nie mają dużych uszkodzeń. W przypadku wiśni z odmiany łutówka w okolicach Grójca te straty są o wiele większe. Im dalej na południe, tym przemrożenia były mniej dotkliwe.

Instytucja ma siedzibę w Ożarowie przy ulicy Kościuszki 34. Rolnicy zrzeszeni w spółdzielni mają 300 hektarów sadów wiśniowych, co stanowi jedną trzecią wszystkich upraw nadwiślanki.

Susza i koronawirus

Rolnicy z niepokojem obserwują suszę, która ogarnia Polskę. Jeśli już uda się pozyskać owoce, szyki rolnikom może pokrzyżować szalejąca epidemia koronawirusa.

Wyjątkowa odmiana

Dlaczego wiśnia nadwiślanka jest wyjątkowa? Poza pasem wapiennych gleb na brzegu Wisły pomiędzy Ożarowem a Lipskiem nie występuje nigdzie indziej. W przeszłości były podejmowane próby jej uprawy w Skierniewicach, Rawie Mazowieckiej i na Śląsku. Spełzły na niczym.

Unikatowy smak wiśni nadwiślanki jest spowodowany korzystną proporcją pomiędzy kwasami a cukrami. Wysoki poziom cukrów wskazuje na to, że czas na zbiory.

Źródło: Echo Dnia Świętokrzyskie.

Catering Zacisze


 

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.