Uwaga! Rusza rekrutacja do wojska!
Rusza nabór do służby wojskowej. Dotyczy on jednak ochotników. Jak podkreśla MON, to zupełnie nowy rodzaj służby w polskim wojsku.

 

W sobotę 21 maja rozpocznie się nabór do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Zapisy zorganizowane zostaną w 102 miejscach: podczas jednego z 32 pikników wojskowych organizowanych w różnych miejscowościach na terenie całego kraju bądź w jednym z 70 specjalnych punktów rekrutacyjnych. Wojsko przyjmuje także zapisy przez Internet na stronie wojsko-polskie.pl.

Jeżeli nie pełniłeś służby wojskowej, możesz odbyć przeszkolenie wojskowe i w przyszłości zasilić rezerwy albo wstąpić do armii zawodowej.

– zachęcają na swojej stronie internetowej.

 

Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa to nowość w polskim wojsku. Została wprowadzona w kwietniu ustawą o Obronie Ojczyzny.

Wspomniane pikniki wojskowe będą odbywały się 21 maja od godz. 11 do 18.

Będą prezentacje sprzętu wojskowego, w tym m.in. czołgów Leopard, transporterów Rosomak, moździerzy Rak i wiele, wiele innych. Czas umilą koncerty orkiestr wojskowych. Będzie można poznać wojsko i żołnierzy na licznych stoiskach promocyjnych oraz spróbować prawdziwej wojskowej grochówki.

– zaprasza MON.

Na stoiskach promocyjno-informacyjnych będzie można uzyskać informacje o dobrowolnej służbie zasadniczej: ile trwa, kto może do niej przystąpić, jakie trzeba spełnić wymogi i na czym ta służba będzie polegać.

Na miejscu będzie można wypełnić wniosek o powołanie do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Należy mieć przy sobie dowód osobisty.

 

Do wniosku kandydat musi dołączyć:

  • kopię dokumentu tożsamości
  • kopię dokumentu potwierdzającego posiadane wykształcenie
  • kopie innych dokumentów, w szczególności: certyfikaty językowe, świadectwa ukończenia szkół, kursów lub uzyskania specjalizacji zawodowych, zaświadczenia o prawie wykonywania zawodu, a także posiadane uprawnienia do kierowania pojazdami.

Żołnierz dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej otrzymywać będzie wynagrodzenie na poziomie żołnierzy zawodowych – od 4560 zł. Zyska też pierwszeństwo w naborze do zawodowej służby wojskowej, a także pierwszeństwo zatrudnienia w administracji publicznej (po spełnieniu wymagań określonych dla danego stanowiska). Poza tym czas odbywania dobrowolnej służby wliczany będzie do okresu odbywania służby wojskowej albo okresu zatrudnienia.

Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa składa się z 28-dniowego szkolenia podstawowego oraz 11-miesięcznego szkolenia specjalistycznego. Tego pierwszego nie muszą odbywać osoby, które już składały przysięgę wojskową.

 

Nie każdy może wstąpić do dobrowolnej służby. Kandydat musi spełniać takie warunki:

  • wiek minimum 18 lat
  • polskie obywatelstwo
  • wykształcenie co najmniej podstawowe
  • niekaralność za przestępstwo umyślne
  • nieposzlakowana opinia

Źródło: Onet; MON; Rzeczpospolita.
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*