Upał zagrożeniem dla podróżującychCzas czytania: 2 min.

Wysokie temperatury stanowią ogromne zagrożenie, zwłaszcza w połączeniu z brakiem rozsądku. Podczas upałów, nawet na chwilę nie pozostawiajmy swoich podopiecznych w pojazdach, bo może dojść do narażenia życia. Przy temperaturach powyżej 30 stopni, kierowcy powinni szczególnie na siebie uważać.

Wysokie temperatury dają się we znaki podróżującym. Są niebezpieczne dla kierowców, ale też dla pasażerów, zwłaszcza osób starszych i dzieci. W trakcie upałów we wnętrzu pojazdu temperatura bardzo szybko może osiągać nawet do 50-60 stopni Celsjusza. W takiej sytuacji nie pomoże uchylona szyba w pojeździe. Nasza troska powinna dotyczyć także zwierząt.

Pozostawienie zwierząt w pojeździe, który w ciągu zaledwie kilku minut, nagrzewa się nawet do 60 stopni, to znęcanie, za które grozi kara nawet do 3 lat więzienia.

Nie doprowadzajmy do takich niebezpiecznych sytuacji. Mandat karny w wysokości 500 złotych to najmniejsza konsekwencja, bo przez brak rozwagi może dojść do narażenia życia.

Przypominamy, że każdy, kto w gorący dzień zobaczy dziecko, czy zwierzę zamknięte w samochodzie natychmiast powinien zareagować i natychmiast powiadomić Policję.

Wystarczy zadzwonić na alarmowy numer 112. W takiej sytuacji liczy się każda minuta, a jeśli nie ma innego rozwiązania można wybić szybę.

Przy temperaturach powyżej 30 stopni, kierowcy muszą na siebie szczególnie uważać. Muszą zachować wzmożoną koncentrację, być wypoczęci oraz mieć odpowiedni czas w trakcie wykonywania manewrów. Upały, które panują na zewnątrz, mogą doprowadzać do zmiany samopoczucia, powodując rozdrażnienie, zmęczenie, obniżenie koncentracji, a nawet wydłużenie czasu reakcji. Dobrym nawykiem kierowców jest też posiadanie przy sobie butelki z wodą i jak najczęstsze nawadnianie się.

Nie zaszkodzi także robić sobie przerwy regeneracyjne w trasie, a osoby ze schorzeniami m.in. kardiologicznymi powinny w ogole rozważyć wsiadanie za kierownicę.

Wspieraj MojeLipsko – pomóż nam się rozwijać

Nasza ankieta

Jak często korzystasz z Paczkomatów?

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.