Uchwała krajobrazowa lekiem na chaos reklamowyakademia.instytutsprawobywatelskich.pl
Czas czytania: 2 min.

Ustawa krajobrazowa to dokument, który reguluje kwestie związane z lokalizacją ogrodzeń, obiektów małej architektury oraz różnego typu reklam. Istnienie takiej ustawy daje możliwość posiadania uchwały krajobrazowej przez daną gminę i egzekwowania przepisów na poziomie lokalnym.

Ustawa krajobrazowa jako pierwsza podaje definicje takich słów jak: reklama, tablica reklamowa, urządzenie reklamowe, szyld, krajobraz i krajobraz priorytetowy.

Ustawa krajobrazowa pozwala gminom na stanowienie uchwał krajobrazowych. Daje to samorządom, ale również i mieszkańcom, możliwość co do decydowania, w jakiej przestrzeni chcą mieszkać.

Sprawdź POLECANE teksty MojeLipsko.info.

Na kształt uchwały mieszkańcy mają wpływ m.in. poprzez konsultacje społeczne, które według ustawy muszą odbyć się w procesie uchwalania dokumentu regulującego krajobraz na obszarze danej jednostki samorządu terytorialnego.

Taka uchwała to koszt dla gminy ale też możliwość późniejszego zarobku z kar za niedostosowanie się do niej.

Chaos reklamowy w wielu miejscowościach kłuje w oczy.

Jest wiele wątpliwości co do samej ustawy. Sądy administracyjne do których kierowane są zaskarżenia mają wątpliwości natury konstytucyjnej. Kilka uchwał radnych zostało uchylonych.

Wystarczy jednak ominąć wątpliwe przepisy, poprzez niestosowanie ich i ujednolicić przestrzeń, która nas otacza.

Uchwała mogłaby być też przyczynkiem do rozwoju poprzez wypromowanie miast czy miejscowości jako marki i wprowadzenia systemu identyfikacji wizualnej.

Skoro duże miasta, w których świadomość obywatelska jest zdecydowanie większa, decydują się na takie uchwały, to dlaczego nie mogą małe gminy?

Czy Burmistrzowie, wójtowie, radni pociągną temat? Czy poza załatwianiem spraw, które muszą, wykażą się inicjatywą?

Ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem narzędzi ochrony krajobrazu.

Wspieraj MojeLipsko – pomóż nam się rozwijać

Nasza ankieta

Jak często korzystasz z Paczkomatów?

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.