Tatuaże zwiększają ryzyko chłoniaka



Czas czytania: 2 min.

Naukowcy ze szwedzkiego uniwersytetu w Lund wykorzystali rejestry krajowe  zachorowań na chloniaka i odkryli, że ryzyko zachorowania było zauważalnie wyższe.

 

“Atramenty do tatuażu zawierają co najmniej 100 różnych chemikaliów, a wielkość cząstek pigmentu mierzy się w nanometrach. Analiza chemiczna atramentów stosowanych do tatuażu wykazała zawartość substancji sklasyfikowanych jako rakotwórcze lub potencjalnie rakotwórcze dla ludzi. Barwniki używane do barwienia atramentu nie były nigdy przebadane pod kątem bezpieczeństwa ich stosowania ani w badaniach na ludziach, ani na zwierzętach”

– pisze wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny w odpowiedzi na interpelację.

Naukowcy z Uniwersytetu w Lund w Szwecji przeanalizowali Szwedzki Krajowy Rejestr Nowotworów i odkryli, że rozmiar tatuażu ma niewielki wpływ na ryzyko raka. Tusz do tatuażu często zawiera substancje chemiczne, o których wiadomo, że powodują raka w innych sytuacjach, na przykład u pracowników narażonych na ryzyko zawodowe.

Tatuaż zwiększa ryzyko zachorowania na chłoniaka, nowotworu złośliwego o wyjątkowo agresywnym przebiegu.

Atrament jest transportowany ze skóry przez układ odpornościowy, gdy organizm stara się usunąć jego cząsteczki, które postrzega jako coś obcego. W tym procesie barwnik przemieszcza się do węzłów chłonnych, gdzie jest on trwale magazynowany.

Jeszcze bardziej na zachorowanie naraża poddanie się laseroterapii w celu usunięcia tatuażu – podkreślają naukowcy.

Naukowcy odkryli również, że w ciągu 2 lat po wykonaniu tatuażu ryzyko było o 81 proc. wyższe niż u osób, które nie wykonywały takiego zabiegu. Ryzyko to spadało między trzecim a dziesiątym rokiem po wykonaniu malunku, a następnie rosło do 19 proc. wyższego ryzyka po 11 latach. Ogólnie rzecz biorąc, u uczestników z tatuażami ryzyko było o 21 proc. wyższe w porównaniu z grupą kontrolną.

– Tusz do tatuażu zawiera substancje rakotwórcze, takie jak wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA), pierwszorzędowe aminy aromatyczne (PAA) i metale. Wywołuje reakcję immunologiczną, przez co następuje migracja tuszu z miejsc wstrzyknięcia. Udowodniono obecność barwników tatuażowych w węzłach chłonnych 

– pisze Medical News.

Główny Inspektorat Sanitarny o kontrolach

Jak podaje GIS, w 2023 roku odsetek skontrolowanych obiektów wyniósł 43,24 proc., podczas gdy w 2022 roku było to 36,94 proc. Na porównywalnym poziomie pozostaje jednak liczba biznesów, które prowadzone są z uchybieniami.

W 2023 roku z 1526 zakładów tatuażu kontroli zostało poddanych 856, a w 35 z nich stwierdzono nieprawidłowości. W 24 salonach ujawniono zły stan higieniczno-sanitarny, w pięciu – zły stan techniczny, a zły stan i higieniczno-sanitarny, i techniczny – w sześciu.

Wspieraj MojeLipsko – pomóż nam się rozwijać

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.