Stary szpital w Lipskugoogle.pl screen
Czas czytania: 2 min.
Listen to this article

Przed podjęciem decyzji o budowie szpitala opieka medyczna w Lipsku była sprawowana w „starym szpitalu przy ulicy Iłżeckiej”.

W budynku przy ulicy Iłżeckiej 6, w miejscu gdzie przed wojną była bożnica żydowska, na piętrze zlokalizowana była Izba Chorych z trzydziestoma łóżkami.

Lekarzem Izby Chorych był Zbigniew Bartkow, a od 01.05.1974r. Julian Gozdur.

Od 01.02.1976 roku Izba Chorych została przemianowana na Oddział Wewnętrzny.

Na parterze budynku znajdowały się izba porodowa, rejestracja, laboratorium, poradnie: ogólna, „K”, chirurgiczna i poradnie stomatologiczne.Na piętrze budynku zlokalizowana była Poradnia przeciwgruźlicza i RTG.

Poradnia dziecięca i laryngologiczna mieściły się w wynajmowanych budynkach prywatnych.

Następnie zostały uruchomione  kolejne poradnie tzn. okulistyczna, reumatologiczna.

Pogotowie ratunkowe mieściło się w budynku Iłżeckiej 2.

Po likwidacji powiatu ( w połowie lat siedemdziesiątych) zlikwidowany został Zespół Opieki Zdrowotnej w Lipsku. Na lata 1975-1981 kontrole nad Lipską służbą zdrowia przejął ZOZ w Iłży. W Lipsku powstał Dział Terenowy, przy ZOZ-ie w Iłży. Nadzór bezpośredni nad placówkami lipskimi sprawował Kierownik Działu Terenowego do czasu powołania ZOZ-u w Lipsku.


Zanim położono kamień węgielny pod budowę nowego obiektu, o jego powstanie starano się przez ponad dziesięć lat.W 1973 roku zapoczątkowana została zbiórka pieniędzy  na Narodowy Fundusz Ochrony Zdrowia, nad którą główną pieczę sprawował Daniel Czajor, a sekretarzem odpowiedzialnym za zbiórkę był Leopold Gozdur. Zbiórka środków na NFOZ trwała przez wiele lat, a „cegiełki na szpital” były symbolem tamtych czasów.

W końcu lat 70-tych budowa szpitala w Lipsku stała się faktem. Do końca 1974r. trwała procedura wykupu gruntów pod budowę obiektu od prywatnych osób. Na wiosnę 1976 roku rozpoczęto budowę szpitala, która trwała do 1984 roku.

Ostatecznie nowoczesny szpital oddano do użytku 17 lipca 1984 roku.

 

Tekst (redagowany) pochodzi z: https://szpitallipsko.pl/?page_id=4097

Zagłosuj w naszej ankiecie!

Czy jesteś za wprowadzeniem zakazu sprzedaży alkoholu w godzinach 22:00 - 6:00 na terenie każdej gminy w powiecie?
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.