Spożywasz robaki i nawet o tym nie wiesz!



Czas czytania: 2 min.

W zachodnim kręgu cywilizacyjnym je się robaki. Insekty są wykorzystywane w przemyśle spożywczym od dawna. W tym również w Polsce. Zgroza!

Na świecie owady regularnie je 2 mld ludzi. A więc około jedna czwarta ziemskiej populacji.

W krajach azjatyckich, jak Laos czy Kambodża, larwy pszczół są traktowane nie tylko jako źródło białka, ale przysmak.  Sałatka z nimi na Bali jest pyszna.

Larwy jedwabników są spożywane w Chinach czy Korei Południowej. Przekąski w postaci robaków serwowane są także jako uliczne jedzenie w turystycznej Tajlandii.

 

A jak jemy robaki w Polsce?

Standardowy konsument w ciągu roku spożywa, świadomie lub nie, średnio około jednego kilograma różnych owadów.

Barwnik koszenila – pospolici wykorzystywany w przemyśle spożywczym. W dodatku wytwarzany jest na bazie suszonych i zmielonych owadów, które nazywają się czerwcami polskimi. Wykorzystuje się go szeroko nie tylko w przemyśle kosmetycznym, jako składnik tuszów do rzęs czy cieni do powiek ale właśnie do jedzenia. To barwnik napojów alkoholowych, znajduje się w nadzieniach do ciast, jogurtach czy wszelkiej maści polewach. Znajdziemy go także w lodach, słodyczach czy wędlinach.

Jemy też pospolicie chrząszcza który nazywa  się mącznik młynarek. Młyny mieląc zboże na mąkę mielą też larwy. Jednak są one bezpieczne do spożycia, co stwierdziła w 2021 roku Komisja Europejska. I wręcz teraz hodowane są w celach spożywczych. Mogą być dodawane do mąki, a następnie wykorzystywane przy wypiekach. Larwy mącznika młynarka uchodzą za bardzo zdrowie – zawierają dużą ilość białka i innych wartościowych składników odżywczych.

W sklepach można spotkać batony proteinowe, zawierające proszek z owadów. Głównie dotyczy to świerszczy domowych. Świerszcze mogą być także składnikiem wzbogacającym mąki pszennej. Na tej bazie powstaje nie tylko makaron, ale także chleb. Jadalne świerszcze potrzebują sześć razy mniej paszy niż bydło, aby wytworzyć taką samą ilość białka. Hodowla świerszczy generuje też o 75 proc. mniej CO2 niż fermy kurczaków. I pomaga w oszczędzaniu zasobów, jak woda.   Unia Europejska zgodziła się na to, aby mąka ze świerszczy została zarejestrowana jako żywność. Proszek z owada można więc dodawać legalnie do produktów spożywczych. Świerszcze hodowane są również w Polsce.

Standardowy konsument rocznie zjada około 100 gramów wciornastek (należą do podgromady owadów uskrzydlonych). Owady można spotkać w mrożonych warzywach.

W 100 gramach mrożonego produktu dopuszczalne jest do 50 mszyc.

W ogólnodostępnych sokach znaleźć można muszki owocówki, szczególnie w soku pomarańczowym. Dopuszczalne jest 5 osobników na 226 g soku.

Jeżeli ktoś lubi kukurydzę konserwową, powinien liczyć się z możliwością spożycia larwy omacnicy kukurydzianej lub stonki kukurydzianej.

Nasz sondaż. Zagłosuj

Tak z ciekawości pytanie :)
Czy wybralibyście twórcę i naczelnego MojeLipsko.info na swojego wójta/burmistrza?

wspieraj nas cyklicznie

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.