Mazowsze inspirowało wielu twórców. Jednym z nich był poeta Jan Kochanowski, jeden z najwybitniejszych twórców renesansu w Europie.
Urodził się we wsi Sycyna, mieszkał w Czarnolesie, a pochowany został w Zwoleniu.
Sycyna
We dworze, który niestety nie dotrwał do naszych czasów, w miejscowości o tajemniczo brzmiącej nazwieSycyna, urodził się w 1530 roku Jan Kochanowski.
Podczas rozbiórki, w latach 70. XX wieku, XIX-wiecznego dworu późniejszych właścicieli, odkryto oryginalne XVIwieczne fundamenty pierwotnej budowli. Współcześnie w parku oznaczono zarys dworu, a dla odwiedzających przygotowano tablice informacyjne.
Niecałe 250 m od dworu na północ (przy drodze do Zwolenia) zlokalizowany jest pomnik poety postawiony w 450. rocznicę jego urodzin. Jeśli z miejsca dawnego dworu skręcimy za stawem w prawo i przejedziemy ok. 600 m do parkingu, to mamy szansę dotrzeć do wyjątkowego zabytku – kolumny z 1621 roku wystawionej z okazji zwycięstwa pod Chocimiem.
Do położonej wśród pól kolumny idziemy od parkingu, kierując się znakami.
Zwoleń
Kolejnym etapem naszej wędrówki jest Zwoleń, w którego kościele parafialnym pw. Podwyższenia Krzyża Świętego znajduje się nekropolia rodu Kochanowskich (co podobno było inicjatywą samego poety). Współcześnie do krypty pod posadzką prowadzi specjalnie otwierane wejście, a w gmachu Starej Plebanii ulokowano Muzeum Regionalne.
Warto również odwiedzić centrum miasteczka, w którym znajdują się dwa interesujące pomniki związane z Mistrzem Janem – samego poety na zwoleńskim rynku, a przy miejscowej szkole – przedstawiający Kochanowskiego z ukochaną córką Urszulką.
Czarnolas
Miejscowością najbardziej związaną z poetą i jego rodziną jest Czarnolas, w którym poeta mieszkał i tworzył.
W miejscu jego dawnej posiadłości działa Muzeum Jana Kochanowskiego, którego siedzibą, otoczoną pięknym parkiem dendrologicznym, jest klasycystyczny, pochodzący z XIX wieku dwór Jabłonowskich – kolejnych właścicieli Czarnolasu.
Wewnątrz dworu, w jego reprezentacyjnej parterowej części na zwiedzających czeka wystawa stała Jan Kochanowski – duch miejsca i klimat epoki, prezentująca bogate życie poety, związane z nim pamiątki, wydania jego dzieł. Do najcenniejszych eksponatów należą m.in. stare wydania dzieł poety, opracowania na temat jego życia i twórczości, ceramika, obrazy, gobeliny, są też dębowy fotel z herbem oraz żelazne drzwi z inicjałami i herbem Korwin – herb szlachecki Kochanowskich – prawdopodobnie ze spalonego w roku 1720 dworu poety.
W piwnicach dworku można zobaczyć ponadto wystawę Rzeczpospolita babińska, warto również udać się do kaplicy, nawiązującej do czasów krakowskich poety i pracy na dworze królewskim Zygmunta Augusta.
Zespół dworski otoczony jest przez malowniczy park krajobrazowy, którego ważnymi akcentami jest m.in. miejsce po słynnej lopie, tajemniczy kamień mocy, obelisk bratanka Jana Kochanowskiego i symboliczny sarkofag ukochanej córki Urszulki.
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis