Siennieńskie obchody 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowegoListen to this article
Czas czytania: 2 minut

22 stycznia 2023 r. przypadła 160. rocznica wybuchu powstania styczniowego. Powstania, którego głównym bohaterem stał się płk. Dionizy Feliks Czachowski, postać, która mocno zapisała się na kartach historii gm. Sienno.

Z tej właśnie okazji, 22 stycznia br. o godz. 10.00 w Kościele pw. św. Zygmunta w Siennie odbyła się uroczysta msza św. intencji poległych w powstaniu styczniowym.

Po mszy św. zostały złożone kwiaty i okolicznościowe znicze na mogiłach poległych powstańców styczniowych znajdujących się na cmentarzu parafialnym w Siennie.

Kwiaty złożyli: Poseł na Sejm RP Dariusz Bąk, Wójt Gminy Sienno Mariusz Strąk w asyście Przewodniczącego Rady Gminy Sienno Romana Markiewicza, Sekretarz Gminy Sienno Dorota Wojtas-Lorek, Nadleśniczy Nadleśnictwa Ostrowiec Św. Adam Posiadło. Hołd poległym powstańcom oddali również Radni Powiatu Lipskiego: Lucyna Gaik, Antoni Andrzej Ćwikliński, Paweł Niedziela, Kierownik GOPS w Siennie Dorota Podsiadło, Dyrektor ZSO w Siennie Czesław Sieczka.

Okolicznościowy znicz złożyli harcerze z Sienna z drużynową Agnieszką Kozieł na czele oraz przedstawiciele Strzelca.

Powiatowe obchody 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego

Następnie delegacja udała się do Jaworu Soleckiego, aby złożyć kwiaty i znicze na obelisku i płycie pamiątkowej ku pamięci Dionizego Czachowskiego.

Kwiaty złożyła również delegacja Publicznej Szkoły Podstawowej w Jaworze Soleckim z Dyrektorem Pawłem Niedzielą na czele z Ewą Szmajdą, Aldoną Gałek i Sławomirem Rolko, harcerze z Jaworu Soleckiego z drużynową Mariolą Szczyglińską, mieszkańcy Jaworu Soleckiego na czele z sołtysem m. Jawor Solecki Martą Sitek oraz Radną Gminy Sienno Jadwigą Gajos, Leśniczy Marian Kustra, Adam Karolik.

Wartę honorową przy pomniku pełnili druhowie z OSP z Jaworu Soleckiego oraz harcerze.

W krótkim przemówieniu, Mariusz Strąk podziękował wszystkim zebranym za obecność i budowanie tożsamości regionalnej, przypominając o poświęceniu i oddaniu na rzecz wolnej Polski.

Pamięć o poległych i wartości o jakie walczyli powstańcy powinna być dla nas przesłaniem.

– dodał Poseł na Sejm RP Dariusz Bąk.

 

Następnie wszyscy udali się do Izby Pamięci Dionizego Czachowskiego, jaka znajduje się w budynku świetlicy wiejskiej w Jaworze Soleckim. W tym szczególnym roku, w którym przypada 160. rocznica wybuchu powstania styczniowego, a 6 listopada przypadnie 160. rocznica śmierci płk. Dionizego Czachowskiego, zachęcamy wszystkich mieszkańców do chwili zadumy nad poległymi powstańcami, do odwiedzenia Izby Pamięci Dionizego Czachowskiego i pomników poświęconych jego osobie. Ta ważna lekcja historii i zrywu patriotyzmu w tych trudnych i niespokojnych czasach przyda się każdemu z nas.

– czytamy na stronie Urzędu Gminy Sienno.

Źródło: UG w Siennie.

 

 

Zagłosuj w naszej ankiecie dotyczącej zarobków!

Porównanie zarobków wójtów, burmistrzów i starosty
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.