Rowerowy Szlak Żółwia i DinozauraPixabay
Czas czytania: 3 min.

Niebieski szlak rowerowy oznaczony w terenie znakami drogowymi lub piktogramami na drzewach – na białym tle czarny rowerek z niebieskim paskiem lub strzałkami. Dystans: ok. 62 km, trasa łatwa.

 

Rodzaj nawierzchni: asfaltowa 51 km, gruntowa 11 km

Przebieg trasy :
Bałtów – 6,0 km – Pętkowice – 9,1 km – Potoczek – 5,1 km – Tarłów – 3,4 km – Zęborzyn – 9,4 km – Solec nad Wisłą – 7,1 km – Boiska – 9,5 km – Chotcza – 2,5 km – Borowiec – 4,1 km – Lucimia – 5,9 km – Janowiec

 

 

Szlak wiedzie przez malownicze zakątki ziemi świętokrzyskiej, mazowieckiej oraz lubelskiej. Regiony te stanowią swoistą enklawę pierwotnej przyrody i maja duże walory krajobrazowo -turystyczne. Trasa rozpoczyna się w miejscowości Bałtów przepięknie położonej w dolinie rzeki Kamiennej gdzie odkryto ślady Dinozaurów, na podstawie których powstał Bałtowski Park Jurajski a kończy się w Janowcu gdzie znajdują się okazałe ruiny jednego z najznakomitszych zamków renesansowych. Na trasie łączy się z czarnym szlakiem rowerowym „Opole Lubelskie-Solec nad Wisłą” w miejscowości Solec nad Wisłą.

Bałtów – miejscowość położona w dolinie rzeki Kamiennej. Niewątpliwie atrakcją turystyczną jest „Park Jurajski”, w którym obejrzeć można 40 dinozaurów w naturalnej wielkości. Wart obejrzenia jest także pałac książąt Druckich-Lubeckich z XIX w. i stuletni zabytkowy młyn wodny.

Pętkowice – kościółek pw. św. Teresy.

Tarłów – osada z trzema kościołami : św. Trójcy ze słynnym stiukiem „Taniec ze śmiercią”, kościół narodowo-katolicki św. Ducha oraz ruiny XVIII wiecznej synagogi.

Zemborzyn – kościół pod wezwaniem św. Mikołaja.

Pawłowice

Sadkowice

Solec nad Wisłą – historia samego Solca sięga VIII i IX wieku. Najstarszy dokument pochodzi z 1136 roku. W latach 1325-1538 siedziba królów. Do końca XVIII w. Był składem i portem przeładunkowym zboża, płynącego głównie z folwarku starostwa soleckiego, majątków cystersów wąchockich, świętokrzyskich bernardynów i iłżeckiego klucza biskupów krakowskich. W 1412 r. Władysław Jagiełło nadał Solczanom prawo hurtowej i detalicznej sprzedaży soli. Zamek solecki, usytuowany na wysokiej skarpie pradoliny Wisły, oddzielony od Solca głębokim wąwozem strzegł nieopasanego murami miasta, przepraw wiślanych oraz komory celnej w pobliskim Kamieniu.
Warte zobaczenia są kościoły:
1. Murowany kościół pw. Najświętszej Marii Panny wystawiony w XV w. przez Kazimierza Wielkiego;
2. Kościół i dawny klasztor oo. Reformatorów wzniesiony został w 1626 r. z fundacji Krzysztofa Zbaraskiego;
3. Kościół cmentarny pw. Św. Barbary datowany na koniec XVI w.

Kłudzie – miejscowość z dwoma figurami Jana Nepomucena.

Boiska

Białobrzegi

Chotcza – miejsce walki partyzanckiej o przyczółek na lewym brzegu Wisły podczas II wojny światowej. Warta zobaczenia jest zabytkowa kaplica wystawiona w miejsce spalonego kościoła.

Borowiec – rezerwat żółwia błotnego oraz stary młyn wodny.

Lucimia – osada nadwiślańska słynąca z wikliniarstwa.

Janowiec – pierwsze wzmianki o Janowcu pochodzą z początku XIV w. Janowiec leży u stóp wysokiej skarpy na lewym brzegu Wisły, na skraju Małopolskiego Przełomu Wisły. W Janowcu znajdują się ruiny jednego z najokazalszych renesansowych zamków w Polsce wybudowanych przez Firlejów w XVI w. Na terenie zamku znajduje się muzeum zamkowe, nieduży skansen budownictwa dworskiego. Wart zobaczenia jest także kościół pw. św. Małgorzaty. W Janowcu znajduje się połączenie promowe do Kazimierza Dolnego.

 

W uprawianiu sportu rowerowego pomogą https://odzywkifitness.pl/.

Wspieraj MojeLipsko – pomóż nam się rozwijać

Nasza ankieta

Jak często korzystasz z Paczkomatów?

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.