Dlaczego rolnicy protestują? Zielony Ładpixabay
Czas czytania: 4 min.
Listen to this article

Europejski Zielony Ład. Czym jest? Co oznacza dla rolników? Dlaczego go nie chcą?

Janusz Wojciechowski, który sprzeciwia się prośbie Jarosława Kaczyńskiego w sprawie swojej dymisji napisał kiedyś:

“Nie, proszę pana, w sprawie rolnictwa to nie ja jadę na fali Unii Europejskiej, Unia Europejska jedzie na mojej fali. Zielona reforma wspólnej polityki rolnej powstała w Warszawie i nazywała się najpierw programem rolnym PiS. Reforma WPR jest z tym programem w 100 procentach zgodna i bardzo dobra dla polskich rolników”.

Co to za reforma?

Europejski Zielony Ład to inicjatywa Unii Europejskiej, która ma na celu transformację UE w gospodarkę nowoczesną, zasobooszczędną i konkurencyjną. Do 2050 roku planuje się osiągnięcie zerowego poziomu emisji gazów cieplarnianych.

W ramach zmian na rolnictwo mają być nałożone wymogi dotyczące m.in. bardziej ekologicznej i mniej emisyjnej produkcji. Zmiany w prawie zakładają m.in. ograniczenia w stosowaniu pestycydów i nawozów. W ich ramach ma być realizowana także strategia “od pola do stołu”, której celem jest zapewnienie zdrowszej żywności.  Tylko że w Ukrainie nie ma ograniczeń w stosowaniu pestycydów jak w UE. Mamy wyśrubowane normy.

Do tego ugorowanie – czyli rolnik każdego roku kilka hektarów musi zostawić odłogiem a przecież płaci często za dzierżawę.

W dodatku dzierżawa i podatki (które wzrosły) są obecnie droższe niż dopłaty (które PiS zmniejszył). Zwłaszcza jak ktoś dzierżawi grunty lepszych klas.

Unia wycofała się już z niektórych postulatów odsuwając w czasie ich wprowadzenie. Wiceszef resortu rolnictwa Michał Kołodziejczak zadeklarował poparcie dla rolniczych protestów.

Pytanie: dlaczego rolnicy nie protestowali za czasów PiS, kiedy to wszystko miało miejsce? Kiedy zmniejszono dopłaty, kiedy wpuszczano żywność z Ukrainy? Co robiła Solidarność rolników Indywidualnych poza umieszczaniem na stronie lapidarnych komunikatów?

Rozmawiamy z jednym z rolników z powiatu lipskiego. Mówi, że to dopiero początek protestów:

R: Na pewno będą kolejne!

Azoty Puławy przystępują, myśliwi i firmy transportowe również

ML: Wojciechowski Wam to załatwił.

R: Każdy to wie, że Wojciechowski to załatwił i pis to załatwił i za…ali nam pieniądze i wpuścili na gospodarstwa kontrole. I za…ią kary i każą oddać dotacje, bo po tym co weszło to nie wywiązujesz sie z deklaracji, które podpisałeś. U nas wszyscy wiedzą że winny jest PiS. Ludzie majątki życia tracą. I samobójstwa popełniają. Ludziom komornik puka do drzwi.  

ML: Sprzedajcie zapasy.

R: Ale oni mają zboża w magazynach i nikt go nie chce. Jedyny program, który teraz znów odpalili to dopłata do budowy silosów. Czyli problemu nie rozwiązują bo chcą żebyśmy stawiali silosy, bo tego nie sprzedamy.
Wczoraj był gość na strajku u nas co miał straty na samej kukurydzy 700tys zł

ML: Przecież macie dopłaty, których wcześniej nie bylo. Jak to jest, że kiedyś się dało a teraz nie? Może czas się dopasować do rynku. Nie siać na upór tego samego? Docierać lokalnie? Robić przetwory?

R: Każdy rolnik Ci powie że dopłaty zniszczyły rolnictwo. Rolnicy nie chcieli Unii. I jeszcze otwarcie granic z Ukrainą. Transportowcy dopiero strajkowali, bo im Ukraińcy rynek psują. A ML, że ja mam się przebranżowić? Ciekawe na co jak wszystko już przyjechało

ML: Było sprzedawać i nie słuchać ministra.

R: Było! Pszenica po 590 zł i spada. Ukraińska po zł 900 wjeżdża. To zboże które wjeżdża do polski nie jedzie do Afryki!!!! Nikt nie wie co jemy, nikt tego nie kontroluje!

ML: To zróbcie coś z tym!

R: Robimy ile możemy. My nie tylko o siebie walczymy.  Upadnie rolnictwo to upadnie przemysł, transport, kopalnie wapna, wytwornie pasz ubojnie i konsumenci. Kazdy mowi otwarcie, że nas tym trują i że to nie wyjeżdża z Polski.

ML: Czy nie kilka lat za późno?

R: Mają ogarnąć to gó..o co wjeżdża i nie wyjeżdża.

Rozmówca zwrócił tez uwagę na wadliwy sposób naliczania przez GUS dochodu z hektara przeliczeniowego.  Za 2022 rok to 5.549,00 zł, poprzednio bylo 3 288 zł. Dochód wzrósł o ponad 2 tysiące!  Ktoś kto ma 20 hektarów ma automatyczny dochód 110 tysięcy.

Jak to się odnosi do tego, że warszawski ODR kalkuluje, że na połowie upraw nawet z dopłatami nie da się zarobić. A jeśli już to 50 zł, 100 zł, 200 zł czy 500 zł z hektara!

Sposób obliczania dochodu przez GUS i tak olbrzymi skokowy jego wzrost  rodzi tez dla rolników problemy z zasiłkami, dodatkami, studiami dzieci (stypendia socjalne i miejsce w akademiku).

Może jakaś inicjatywa ustawodawcza w tym zakresie?

Co Zielony Ład oznacza dla rolników (według UE)?

Europejski Zielony Ład ma ogromne znaczenie dla rolnictwa, zmierzając do transformacji kontynentu w kierunku neutralności klimatycznej do roku 2050. Realizacja tego celu wiąże się z istotnymi zmianami dla rolników, które obejmują:

  1. Praktyki Rolnicze Zorientowane na Zrównoważony Rozwój: Rolnicy będą zachęcani do adaptacji metod uprawy przyjaznych dla środowiska, minimalizujących emisję gazów cieplarnianych i wspierających bioróżnorodność.
  2. Innowacje i Technologie: Wprowadzenie nowoczesnych technologii w rolnictwie, które pomogą w efektywniejszym gospodarowaniu zasobami naturalnymi.
  3. Wsparcie Finansowe: Dostęp do funduszy unijnych i innych form wsparcia finansowego, które będą pomocne w adaptacji do nowych wymogów ekologicznych.
  4. Edukacja i Szkolenia: Inwestycje w edukację i szkolenia rolników w zakresie praktyk zrównoważonego rolnictwa.
  5. Zmiany w Łańcuchu Dostaw Żywności: Rolnictwo w ramach Zielonego Ładu będzie miało za zadanie nie tylko produkować żywność, ale też zapewnić jej zrównoważony i ekologiczny łańcuch dostaw.
  6. Nowe Wyzwania i Możliwości: Wprowadzanie Zielonego Ładu może wiązać się z początkowymi trudnościami, ale długoterminowo otwiera nowe możliwości rozwoju zrównoważonego rolnictwa.

Zagłosuj w naszej ankiecie!

Czy Burmistrz Ciepielowa postępuje według Ciebie poprawnie używając gminnego hasła w swoim komitecie wyborczym?

Czy według Ciebie takie działania to sprawiedliwe i uczciwe zasady walki wyborczej?
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.