Prognozy dla rynku pracy na drugą połowę 2024 rokuCzas czytania: 4 min.

Rynek pracy w Polsce przeżywał w ostatnich miesiącach trudne momenty. Spowolnienie gospodarcze generowało takie wyzwania, z którymi wiele firm nie mogło sobie poradzić. Liczne zwolnienia grupowe sprawiły, że prognoza rynku pracy dla kolejną część roku może wydawać się dość pesymistyczna. Z drugiej strony nie brakuje firm, które mimo przeciwności inwestują w rozwój kadr i pozytywnie myślą o przyszłości. Czym będzie się wyróżniać druga połowa 2024 roku na polskim rynku pracy?

 

Rynek pracy a bezrobocie

Bezrobocie w Polsce nie jest już takie dotkliwe jak kiedyś. Oczywiście ulega wahaniom i delikatnemu wzrostowi, lecz wynika to z sezonowości wielu prac. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego w kwietniu 2024 roku stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 5,1%. Mając na względzie charakterystykę tego wskaźnika, który w okresie letnim często odnotowuje spadki, można przypuszczać, że w najbliższych miesiącach czeka nas kolejne jej obniżenie. Koniec 2024 i początek 2025 roku może przynieść delikatny wzrost bezrobocia, który wynika ze spowolnienia gospodarczej w branży budowlanej, turystycznej, czy rolniczej.

O dobrej kondycji rynku pracy w Polsce świadczą też dane dla Unii Europejskiej. W lutym 2024 roku stopa bezrobocia liczona zgodnie z metodologią Eurostatu wyniosła w naszym kraju tylko 2,9%. Wiele państw uzyskało znacznie wyższy wskaźnik np. Hiszpania – 11,5%, Grecja – 11%, Włochy – 7,5%, czy Francja – 7,4%.

Prognoza rynku pracy

Ze względu na dużą dynamikę czynników wpływających na rynek pracy, trudno jednoznacznie wskazać, jak będzie zmieniać się cały sektor zatrudnienia. Badania przeprowadzone wśród właścicieli firm pozwalają jednak wysnuć pewne wnioski.

Według raportu “Pensje i zatrudnienie – plany firm na 2024” przygotowanego przez Grant

Thornton, w najbliższych miesiącach można liczyć na wzrost zatrudnienia w Polsce. Przyjęcie pracowników zadeklarowało bowiem 31% badanych. Jednocześnie w porównaniu do 2023 roku zmalał odsetek firm, które utrzymają poziom zatrudnienia lub zakładają jego spadek. Eksperci wskazują, że prognozy w tej kwestii nie będą dotyczyć ogromnego wzrostu, ponieważ na rynku brakuje “wolnych” pracowników o odpowiednich kwalifikacjach, dlatego część z nich zostanie “podkupiona” od konkurencji.

Zgodnie z przewidywaniami w badaniu, w 2024 roku ma utrzymywać się tendencja wzrostu wynagrodzenia. Plan podniesienia pensji o poziom inflacji zadeklarowało aż 56% firm. Dla porównania w 2023 roku na wzrost wynagrodzenia wskazywało znacznie mniej, bo 32% pracodawców. Ożywienie gospodarcze wynikające ze wzrostu konsumpcji, eksportu i inwestycji jeszcze w tym roku pozytywnie wpłynie na strukturę zatrudnienia w Polsce.

Trendy na rynku pracy bacznie śledzi serwis gowork.pl. Poza ogromną bazą ofert można znaleźć w nim wskazówki dotyczące właściwego działania pracodawców i pracowników. Istotne pod względem rynku pracy będą też bieżące wiadomości dotyczące nie tylko zatrudnienia, ale też spraw gospodarczych i społecznych.

Wyzwania dla pracodawców

Pracodawcy w 2024 roku w dalszym ciągu będą musieli mierzyć się z całą listą wyzwań. Dotyczą one wielu kwestii. Dużym problemem są spore koszty prowadzenia działalności, które wymuszają często reorganizację firmy, a w ostateczności nawet cięcia obejmujące zmniejszenie etatów. Niektóre przedsiębiorstwa będą musiały wygenerować określony budżet na innowacje. Bez unowocześnienia technologii trudno bowiem utrzymać konkurencyjność, czyli stabilną pozycję na rynku.

Ogromnym problemem dla pracodawców nadal jest też duże zapotrzebowanie na pracowników o konkretnych kompetencjach. Braki takich kandydatów są obserwowane szczególnie na stanowiskach specjalistycznych i menedżerskich (Raport płacowy 2024, Hays Poland). Utrzymywać się będzie również tendencja wzrostowa z początku roku w kwestii popytu na role związane ze sztuczną inteligencją i uczeniem maszynowym (Raport wynagrodzeń i trendów w IT 2024, Grafton Recruitment).

Problem z pozyskaniem pracowników wzmaga presję płacową. Sytuację pracodawców komplikują też migracje zarobkowe, ponieważ w starciu z zagranicznymi firmami oferta polskich przedsiębiorców w wielu przypadkach jest niewystarczająca.

Wyzwania dla pracowników

Choć ofert pracy jest sporo, pracownicy na wielu stanowiskach mają problem ze znalezieniem stałej pracy. Utrudnieniem jest często sama edukacja, która nie bierze pod uwagę aktualnych potrzeb pracodawców. Na wybranych stanowiskach liczba chętnych przewyższa publikowane ogłoszenia. Z kolei firmy mają też spore wymagania, które spełnia bardzo niewielu chętnych.

Zdobycie pracy w 2024 roku będzie wymagać od przyszłych pracowników umiejętności analizy potrzeb pracodawców, a następnie podjęcia kształcenia się w kierunkach umożliwiających zdobycie pożądanych kompetencji. Konieczne będzie podejmowanie różnych kursów, szkoleń, nauki w szkole policealnej, czy udział w programach doszkalających urzędów pracy, aby zwiększyć swoje szanse na rynku pracy.

Materiał partnera

Wspieraj MojeLipsko – pomóż nam się rozwijać

Nasza ankieta

MojeLipsko.info niebawem zacznie korzystać z możliwości płatnych artykułów. Jaka kwotę miesięcznie jesteś w stanie przeznaczyć na pełen dostep do portalu.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.