Problem z rekrutacją do przedszkola w LipskuCzas czytania: 2 min.

Po ostatnim wpisie o rekrutacji do przedszkoli napisało/zadzwoniło do nas kilka mam. Wszystkie zgłoszenia dotyczyły Lipska.

Wszystkie mamy prosiły o anonimowość. Bo mi nie przyjmą dziecka, bo mi nie przyjmą drugiego, bo mnie znają, itd..

Rekrutacja odbywa się według jednej z matek „Po znajomościach”, “wiesz jak jest”.

W czym jest problem?

Samotne matki.

Wykorzystywanie tego w faktu w rekrutacji jest dosyć znane. Rodzice mieszkają razem, bez ślubu albo jedno z rodziców ma dziecko z poprzedniego małżeństwa. Partner lub partnerka ma inny adres. Wystarczy oświadczenie, że jest się samotną matką, mimo że dziecko wychowuje dwie osoby. Dodatkowe punkty są.Lewe zaświadczenia od pracodawcy.

Problem dwóch pracujących rodziców da się łatwo rozwiązać.

Dużo osób jak już ktoś zauważył w komentarzu dostarcza dokumentu typu zaświadczenie o pracy, które tak naprawdę uzyskane tez są w sposób jaki są.

– pisze jedna z mam.

Najgorzej jak akurat stracisz chwilę wcześniej pracę i jest problem bo juz punktów nie dostaniesz a nie mam znajomości, żeby mi ktoś podbił. Nawet jeśli nikt tego nie sprawdza. Wiem, że w Lipsku kilka osób tak robi. Ale co? Mam donieść i być wytykana?

– informuje kolejna mama.

Dodatkowe punkty są.Brak rejonizacji.

Warto zwrócić uwagę, że w całym procesie rekrutacji nie obowiązują żadne zasady jeśli chodzi o okręgi. Do przedszkola w Lipsku przyjmowane są dzieci z pobliskich okolic, gdzie funkcjonują przedszkola, natomiast dzieci z Lipska kierowane są właśnie tam. Osobiście uważam to za bezsens ponieważ pierwszeństwo powinny mieć dzieci które mieszkają w miejscu gdzie znajduje się przedszkole. 

– taką uwagę otrzymaliśmy.

Wyjaśniliśmy, że zgodnie z prawem oświatowym każde dziecko w gminie ma takie same prawa w przypadku każdego z przedszkoli znajdujących się na jej terenie. Przyznajemy mamie rację, że jeśli dziecko trafiło dalej to przy braku własnego samochodu może być czasem kłopot z odbiorem.

Dzieci z Ukrainy.

Zgodnie z poprzednim stanem prawnym w latach szkolnych 2021/2022 i 2022/2023 liczba dzieci w grupie przedszkola mogła być zwiększona o nie więcej niż 3 dzieci będących obywatelami Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z wybuchem wojny. Przepis ten nie obowiązuje od roku szkolnego 2023/2024.Działania władz.

Dlaczego władze nic nie robią? Dlaczego żłobek tak późno? Dlaczego, wiedząc jak od lat wygląda rekrutacja do przedszkoli, nie zrobią czegoś, co by spowodowało, że każde dziecko z Lipska będzie w Lipsku? Dlaczego nie ma planowania i jakiejkolwiek polityki prorodzinnej w gminie?

Zapytamy.

Brakuje miejsc w przedszkolu!

Nasz sondaż. Zagłosuj

Tak z ciekawości pytanie :)
Czy wybralibyście twórcę i naczelnego MojeLipsko.info na swojego wójta/burmistrza?

wspieraj nas cyklicznie

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.