Premier interweniował ws. Lewandowskiego!
Jak informują WP Sportowe Fakty, Premier Mateusz Morawiecki osobiście włączył się w walkę o udział Roberta Lewandowskiego w meczu z Anglią w Londynie. Szef rządu odbył w tej sprawie rozmowy na najwyższym szczeblu.

W piątek wieczorem Zbigniew Boniek poinformował na Twitterze, że Robert Lewandowski i Krzysztof Piątek oraz Arkadiusz Milik jednak będą mogli wystąpić w zaplanowanym na 31 marca meczu eliminacji MŚ 2022 z Anglią na Wembley. Prezes PZPN podziękował przy tym Kancelarii Premiera.

W związku z obowiązującymi w Niemczech przepisami, istniała poważna obawa, że nasi reprezentanci, którzy na co dzień grają w tym kraju (Lewandowski i Piątek), nie będą mogli wyjechać na mecz do Anglii.

Potwierdzam, że premier Mateusz Morawiecki kontaktował się osobiście z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, żeby umożliwić udział naszych piłkarzy w nadchodzącym meczu.

– przekazał WP SportoweFakty Piotr Mueller.

Udział Lewandowskiego i Piątka w spotkaniu z Anglią stał pod dużym znakiem zapytania ze względu na obowiązujące dotąd w Niemczech przepisy. Według nich, napastnicy reprezentacji Polski musieliby odbyć obligatoryjną 14-dniową kwarantannę po powrocie z Wielkiej Brytanii. Negatywne wyniki testów w kierunku COVID-19, którym podczas zgrupowania zostaną poddani kilkukrotnie, nie miałyby żadnego znaczenia.

Kluby mają obowiązek zwolnić swojego piłkarza na zgrupowanie drużyny narodowej, ale w dobie pandemii FIFA umożliwiła im zablokowanie wyjazdu zawodnika, jeśli jego skutkiem byłoby odbycie kwarantanny. Jeszcze w piątek zarówno przedstawiciele Bayernu Lewandowskiego, jak i Herthy Piątka potwierdzili, że skorzystają z tego prawa i nie zgodzą się na udział swoich piłkarzy w meczu Anglia – Polska.

Rozmawiamy ze związkami i jesteśmy w stałym kontakcie z władzami. David Alaba nie pojedzie do Szkocji z reprezentacją. To samo dotyczy „Lewego”, jeśli kwarantanna będzie obowiązkowa.

– powiedział dyrektor sportowy Bayernu Hasan Salihamidzić.

Zabronimy naszym reprezentantom wyjazdu na międzynarodowe mecze, które odbywają się w rejonach wysokiego zagrożenia, ponieważ wiązałoby się to z 14-dniową kwarantanną.

– zapewnił z kolei Arne Friedrich, dyrektor sportowy Herthy.

Kilka godzin później, m.in. po rozmowach na linii Warszawa-Berlin, będący agencją rządową Instytut Roberta Kocha opublikował nowe wytyczne. Według nich, Wielka Brytania nie jest już na liście państw, po powrocie z których w Niemczech trzeba odbyć kwarantannę – u profesjonalnego sportowca obowiązek znosi negatywny wynik testu.

Lewandowski i Piątek najpierw będą zatem do pełnej dyspozycji Paulo Sousy, a potem bez żadnych ograniczeń będą mogli grać w drużynach klubowych. To ważna informacja dla Bayernu, bo w pierwszej połowie kwietnia mistrza Niemiec czeka dwumecz z PSG w Champions League i spotkanie na szczycie Bundesligi z RB Lipsk.

W sobotę optymistyczne informacje potwierdził rzecznik PZPN, Jakub Kwiatkowski.

Zgrupowanie reprezentacji Polski przed marcowymi meczami eliminacji MŚ 2022 z Węgrami w Budapeszcie (25.03), Andorą w Warszawie (28.03) i Anglią w Londynie (31.03) rozpocznie się w poniedziałek, ale kadrowicze będą zjeżdżali do stolicy od soboty do poniedziałku.

Źródło: WP SportoweFakty.
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*