Potrzebujesz skanu starszej książki? Biblioteka Narodowa wykona go nieodpłatnie!Czas czytania: 2 min.

Biblioteka Narodowa zachęca wszystkich zainteresowanych do zgłaszania sugestii digitalizacji potrzebnych im materiałów – zarówno do codziennej pracy, nauki, jak i do celów hobbystycznych. BN wykonuje usługę nieodpłatnie.

Digitalizacji do udostępnienia w POLONIE podlegają tylko materiały biblioteczne należące do domeny publicznej, tzn. takie, co do których prawa majątkowe określone w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych wygasły lub twórczość ta nigdy nie była przedmiotem prawa autorskiego. Dotyczy to przede wszystkim publikacji powstałych wcześniej niż 70 lat od śmierci autora (obecnie osób zmarłych przed 1 stycznia 1950 r.). Dostęp do publikacji w POLONIE jest także możliwy, jeśli autorzy lub ich spadkobiercy przekażą Bibliotece Narodowej licencje na udostępnienie dzieł. Biblioteka Narodowa zachęca do tego twórców i osoby dziedziczące.

Jak skorzystać z usługi „Digitalizacja na życzenie”?

1. Sprawdź najpierw, czy poszukiwana publikacja znajduje się już w POLONIE.

2. Jeśli jej nie ma, sprawdź czy jest w katalogu głównym BN, który obejmuje też zbiory innych bibliotek. Aktualnie dzięki połączonym katalogom użytkownicy mają dostęp do obejmującego ponad 9 mln jednostek księgozbioru Biblioteki Narodowej, ponad 8 mln woluminów znajdujących się w Bibliotece Jagiellońskiej i bibliotekach instytutowych Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także do ponad miliona woluminów należących do bibliotek wojewódzkich w Kielcach i Lublinie.

3. Zgłoś propozycję digitalizacji za pośrednictwem formularza kontaktowego dostępnego pod adresem bn.org.pl/polona-kontakt. W celu ułatwienia odnalezienia właściwego tytułu zgłoszonego do digitalizacji i przyspieszenia realizacji zamówienia, podaj w formularzu w polu „Uwagi” linki do opisu z katalogu BN, sygnatury lub inne dane bibliograficzne. Jeśli publikacja znajduje się bibliotekach współkatalogujących z BN, zostanie wysłana do nich prośba o wykonanie digitalizacji na życzenie.

Zespół Biblioteki Narodowej dołoży wszelkich starań, żeby udostępnić wskazane materiały najszybciej jak to możliwe.

Największe centrum digitalizacyjne w Polsce

Cyfrowa Biblioteka Narodowa POLONA to obecnie jedna z największych bibliotek cyfrowych w Europie. Prezentowane tam najcenniejsze i najstarsze zbiory fotografowane są w odpowiednich warunkach aparatami cyfrowymi zapewniającymi najwyższą jakość i wierność oryginałowi. Biblioteka Narodowa, jako największe centrum digitalizacyjne w Polsce, dysponuje również 27 nowoczesnymi skanerami.

 Na filmie można zobaczyć, jak wygląda digitalizacja książek.

Źródło: Biblioteka Narodowa.

Wspieraj MojeLipsko – pomóż nam szukać nieprawidłowości

Nasza ankieta

Czy jesteś za wprowadzeniem zakazu sprzedaży alkoholu w godzinach 22:00 - 6:00 na terenie każdej gminy w powiecie?

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.