Polacy uruchomili produkcję leku na COVID-19!Czas czytania: 2 min.

Jako pierwsi na świecie startujemy z produkcją leku przeciwko COVID-19, tu w Lublinie. Urządzenia zostały włączone dziś o godzinie 8 – powiedział senator i lekarz Grzegorz Czelej. Tamtejsza spółka Biomed Lublin produkuje lek z przeciwciałami ozdrowieńców zawartymi w osoczu krwi.

Nawet jeśli prace nad szczepionką będą zakończone sukcesem, ten lek będzie działał uzupełniająco. Polska jako jedyny kraj w Europie Środkowo-Wschodniej posiada technologię do produkcji tego leku. Działanie przeciwciał z osocza ma udowodnione działanie naukowe w leczeniu COVID-19.

– podkreślił senator, którego wskazano jako współautora projektu.

Lek na COVID-19 z Polski powstaje z osocza ozdrowieńców

Ze 150 litrów krwi, które pozyskaliśmy na potrzeby produkcji leku, ponad 100 pochodzi od górników Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Dzięki temu zebraliśmy odpowiednią ilość osocza.

– dodał.

Zaapelował do instytucji UE o utworzenie banków osocza w poszczególnych krajach członkowskich.

Senator Czelej zaznaczył, że liczba przeciwciał w osoczu ozdrowieńców spada w kilka tygodni po wyzdrowieniu. Dlatego zaapelował o pobieranie osocza na bardzo wczesnym etapie, możliwie od razu po drugim wyniku potwierdzającym wyjście z choroby COVID-19.

Przez najbliższe trzy tygodnie zebrane osocze będzie frakcjonowane, aby wyprodukować immunoglobulinę. Potem przyjdzie czas na kolejne etapy oraz badania. Docelowo lek ma mieć formę ampułki i będzie podawany domięśniowo w zastrzykach w warunkach szpitalnych. Produkcja ma zakończyć się za sześć tygodni. Pierwsza dawka ma zostać podana pacjentowi nie dalej niż za dziewięć tygodni.

Biomed-Lublin to jeden z największych zwycięzców koronahossy na polskiej giełdzie. Od początku roku notowania spółki urosły o ponad 2400 proc. Spółka szacuje, że uda się jej wyprodukować około 3 tys. ampułek z pozyskanego osocza, które powstaną na potrzeby badań klinicznych. Grant pozyskany na ten projekt wyniósł 5 mln zł.

Źródło: Business Insider Polska.

Wspieraj MojeLipsko – pomóż nam się rozwijać

Nasza ankieta

Jak często korzystasz z Paczkomatów?

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.