Pod Lipskiem powstanie Centrum Integracji Społecznej!
Powstają, by wesprzeć osoby zagrożone wykluczeniem społecznym – m.in. osoby zmagające się z uzależnieniem, z niepełnosprawnościami, długotrwale bezrobotne. To główny cel tworzenia i działania centrów integracji społecznej.

 

W ubiegłym tygodniu podpisano umowy w sumie na ponad 4,4 mln zł, dzięki którym na Mazowszu jest ich już trzynaście. Najnowsze powstają w powiatach gostynińskim i lipskim.

Centra integracji społecznej (CIS) z założenia są miejscami, w których wsparcie otrzymują osoby z grup zagrożonych marginalizacją – w kryzysie bezdomności, długotrwale bezrobotne, uzależnione, chore psychicznie, zwalniane z zakładów karnych czy osoby z niepełnosprawnościami. Dotychczas w województwie mazowieckim było 11 CIS-ów. Właśnie podpisane zostały porozumienia na dwa nowe – w subregionie płockim i radomskim.

Na Mazowszu sukcesywnie otwieramy nowe centra integracji społecznej. Ich misją jest aktywizacja społeczna i zawodowa osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. To mają być działania długofalowe, które zmienią postawę tych osób, pozwolą im na nowo, inaczej funkcjonować w środowisku. Możliwość pracy, przyuczania się do zawodów, połączona z terapią pozwolą przywrócić osobom wykluczonym umiejętność samodzielnego życia

– podkreśla marszałek województwa Adam Struzik.

 

Od prac porządkowych po organizację eventów – powiat gostyniński

Fundacja Mocni Mocą Nadziei otrzymała ponad 2,3 mln zł z budżetu województwa mazowieckiego na uruchomienie w Gostyninie miejsca, w którym uczestnicy znajdą zatrudnienie, ale też edukację i wsparcie psychologiczne.

CIS będzie prowadził warsztat ogrodniczo-porządkowy (aranżacja i sprzątanie ogrodów, pielęgnacja przestrzeni zielonej przydomowej i miejskiej, prowadzenie szkółki roślinnej i ekoogrodu), stolarski (produkcja drobnych mebli ozdobnych) gastronomiczny (produkcja żywności z dowozem) i wydarzeń eventowych (organizacja wydarzeń ukierunkowanych na rekreację, sport, aktywność, animację wolnego czasu). Niektóre warsztaty będą odbywać się na terenie powiatu płockiego w gminie Brudzeń Duży.

Z założenia projektem objętych ma być dwudziestu uczestników. Placówka ma zostać uruchomiona już 1 czerwca 2022 r.

 

Tradycyjne wędliny – powiat lipski

Stowarzyszenie „Róża” w Lipsku otrzymało dofinansowanie w wysokości ponad 2,1 mln zł na otwarcie CIS w Krępie Kościelnej (powiat lipski), który będzie warsztatem produkcyjnym i gastronomicznym.

Podpisaliśmy już 13 porozumienie na utworzenie Centrum Integracji Społecznej. Tym razem powstanie ono w powiecie lipskim. Centrum będzie zajmowało się usługami cateringowymi i wytwarzaniem wędlin, dając tym samym szansę na pracę i rozwój osobom tego wymagającym

– mówi Aleksander Kornatowski, dyrektor Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej.

 

Dotacja jest przeznaczona na wyposażenie i rozruszanie działalności przez pierwsze trzy miesiące. Uczestnicy CIS-u będą mogli przyuczyć się do zawodów: rzeźnik-wędliniarz oraz technik technologii żywności. Warsztat produkcyjny będzie małą manufakturą produkcji domowych wyrobów wędliniarskich. Takie naturalne przetwórstwo mięsne i garmażeryjne to odpowiedź na wzrost zainteresowania konsumpcją tego rodzaju produktów i ekologicznych aspektów przetwórstwa.

Otrzymaliśmy środki, dzięki którym będziemy mogli integrować do dziewięciu osób. Dofinansowanie pozwoli nam rozbudować budynki, w których już od września planujemy rozpocząć działania w warsztatach produkcyjnym i gastronomicznym

– podsumowuje Julia Pietruszka, prezes Stowarzyszenia Róża.

 

Uruchomienie działalności CIS w powiecie lipski zaplanowane jest na 1 września 2022 roku. Na początek zajęcia zaplanowane są dla 8 uczestników.

Źródło: Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej.
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*