Pamięć o wicemarszałku Sejmu z Gardzienic



KP PSP Lipsko, 2019 rok
Czas czytania: 2 min.

Z okazji Dnia Wszystkich Świętych marszałek Sejmu Elżbieta Witek uczciła pamięć wybitnych parlamentarzystów – marszałków Sejmu II RP, patriotów, mężów stanu – spoczywających na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach.

Marszałek Witek odwiedziła też powązkowską „Łączkę” – miejsce pochówku więźniów zamordowanych w czasach stalinowskich oraz groby ofiar katastrofy smoleńskiej.

W imieniu marszałkini uczczono również pamięć Wojciecha Trąmpczyńskiego – marszałka Sejmu Ustawodawczego oraz marszałka Senatu I kadencji, pochowanego na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan w Poznaniu. Kwiaty od Elżbiety Witek złożono także na grobach wicemarszałków Sejmu Wacława Długosza (Sejm V kadencji) w Ciepielowie, Jakuba Bojki (Sejm Ustawodawczy) w Gręboszowie, Józefa Ostachowskiego (Sejm Ustawodawczy) w Sułoszowej, Stanisława Nowickiego (Sejm Ustawodawczy), Antoniego Stychla (Sejm Ustawodawczy), Zygmunta Seydy (Sejm I kadencji) i Leona Surzyńskiego (Sejm V kadencji) w Poznaniu, Leona Plucińskiego (Sejm I kadencji) w Lusowie, Aleksandrze Zwierzyńskiego (Sejm I kadencji) w Tuszynie, Andrzeja Maja (Sejm Ustawodawczy) w Matczynie oraz Bohdana Podoskiego (Sejm IV kadencji) w Gdańsku.

Kim był Wacław Długosz?

Wacław Ezechiel Długosz (ur. 10 kwietnia 1892 w Sosnowicach k. Radomia, zm. 19 lutego 1967 w Radomiu) – polski polityk socjalistyczny i sanacyjny, wicemarszałek Sejmu V kadencji oraz poseł II, III, IV i V kadencji w II RP, członek Rady Związku Powiatów Rzeczypospolitej Polskiej w 1936 roku, członek Zarządu Koła Parlamentarnego Obozu Zjednoczenia Narodowego w 1938 roku.

W 1918 ludowy komisarz powiatu iłżeckiego, jako ochotnik walczył w wojnie polsko-bolszewickiej 1920.

W II RP prowadził gospodarstwo w Gardzienicach k. Ciepielowa. Działacz stowarzyszeń i kółek rolniczych, członek rady wojewódzkiej i wiceprezes Izby Rolniczej w Kielcach.
W latach 1928–1939 poseł na Sejm, w sejmie ostatniej kadencji pełnił urząd wicemarszałka z ramienia OZN.

5 lat temu w jego domu w Gardzienicach Starych odsłonięto pamiątkową tablicę. Natomiast 28 września 2019 na cmentarzu parafialnym w Ciepielowie odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia tablicy nagrobnej Wacława Ezechiela Długosza. W uroczystościach uczestniczyli jego wnukowie.

Wspieraj MojeLipsko – pomóż nam się rozwijać

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.