Oszustwo na wstrzymana paczkę coraz powszechniejszeZdęcie ilustracyjne/Pixabay
Czas czytania: 2 min.
Listen to this article

Jeden z mieszkańców naszego powiatu otrzymał sms o treści” Twoja paczka została wstrzymana z powodu braku numeru ulicy na paczce. Zaktualizuj informację o wysyłce ( link)”. Bądźmy ostrożni kiedy otrzymujemy sms o takiej treści. 

Schemat działania cyberoszustów opiera się na masowej wysyłce wiadomości SMS z informacją o rzekomych problemach z dostarczeniem przesyłki.  W ostatnim czasie, przestępcy podszywają się pod wizerunek Poczty Polskiej lub firm kurierskich, aby wzbudzić w swoich potencjalnych ofiarach zaufanie. Starają się nakłonić odbiorców do uzupełnienia danych.

Otrzymałeś takiego SMS-a? Uważaj, to oszustwo!

Umieszczony w wiadomości link, przenosi potencjalną ofiarę na stronę łudząco przypominającą prawdziwe strony firm kurierskich. Tam, pod pretekstem dopłaty za ponową dostawę, znajduje się fałszywy formularz płatności. Cyberprzestępcy nakłaniają do wpisania danych karty płatniczej, które wykorzystują do kradzieży pieniędzy z konta ofiary.

Pamiętaj! 

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do autentyczności otrzymanego SMS-a, skontaktuj się bezpośrednio z firmą lub instytucją, którą ma reprezentować nadawca. Użyj oficjalnego numeru telefonu lub adresu e-mail z ich strony internetowej, nie korzystaj z danych podanych w SMS-ie.

Jeśli podałeś dane kart płatniczych lub bankowości internetowej na fałszywej stronie, natychmiast skontaktuj się ze swoim bankiem. 

WAŻNE! – Reaguj

Jeżeli otrzymałeś podejrzane wiadomości e-mail lub SMS – zgłoś je do CERT Polska (CSIRT NASK):

WARTO WIEDZIEĆ:

Od 22 listopada 2023 r. działa nowy, łatwy do zapamiętania numer 8080, na który można zgłaszać do CERT Polska podejrzane wiadomości SMS. 

  1. Przesłanie podejrzanego SMS-a na numer 8080 jest bezpłatne (poza granicami Polski koszt jest zgodny z taryfą operatora).
  2. Najlepiej posłużyć się poleceniem „Przekaż” (również w innych wariantach słownych, np. „Prześlij dalej”). Jeśli nie ma takiej możliwości, wystarczy skopiować treść wiadomości, a następnie przesłać ją na numer 8080.
  3. Można przesyłać w ten sposób zarówno wiadomości SMS, które zawierają link do potencjalnie niebezpiecznej strony internetowej, jak i wiadomości SMS bez linku.

Żródło: Serwis Rzeczypospolitej Polskiej , KPP Lipsko

Zagłosuj w naszej ankiecie!

Czy Burmistrz Ciepielowa postępuje według Ciebie poprawnie używając gminnego hasła w swoim komitecie wyborczym?

Czy według Ciebie takie działania to sprawiedliwe i uczciwe zasady walki wyborczej?
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.