Opowiadanie „Nareszcie w domu” zwyciężyło w konkursie wojewody świętokrzyskiego i Radia Kielce!Czas czytania: 6 min.

Historia zatytułowana „Nareszcie w domu” wygrała w konkursie na opowiadanie pod hasłem „Tak widzę świat, tak go czuję – rzeczywistość w obliczu zagrożenia”, zorganizowanym przez wojewodę świętokrzyskiego Zbigniewa Koniusza i Radio Kielce.

Autor zwycięskiej pracy, Grzegorz Rak otrzymał nagrodę główną w postaci 5 tys. złotych oraz Złote Pióro Wojewody. Finał odbył się niedzielę w Studiu Gram Polskiego Radia Kielce.

Konkurs został ogłoszony pod koniec marca. Na prace czekaliśmy ponad miesiąc, do końca kwietnia. Napłynęło 235 opowiadań nie tylko z regionu, ale z całej Polski, a nawet z zagranicy. Każde z nich uważnie przeczytali jurorzy: prof. Małgorzata Krzysztofik z Instytutu Literaturoznawstwa i Językoznawstwa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz Stanisław Nyczaj, poeta, krytyk literacki, prezes Związku Literatów Polskich w Kielcach.

Obrady komisji konkursowej nie należały do najłatwiejszych, ale w kwestii werdyktu udało się wypracować zgodne stanowisko. Zwyciężyło opowiadanie „Nareszcie w domu” autorstwa Grzegorza Raka.

Stanisław Nyczaj podkreślił, że autor w znakomity sposób pokazał temat szeroko rozumianej solidarności.

– Łączy to, co mamy w pamięci bardzo mocno, czyli tradycje Solidarności z tym, co się zdarzyło teraz, kiedy tej solidarności ludzkiej bardzo potrzeba, a okazuje się, że nie jest o nią łatwo, że pewne przywary biorą górę i jesteśmy zbyt bezwzględni dla siebie – wyjaśnił.

Na umiejętne połączenie przeszłości z teraźniejszością uwagę zwróciła też profesor Małgorzata Krzysztofik.

– Uważam, że bardzo trudno jest napisać krótki tekst, który zawiera akcję, jest obrazowy, jest bardzo spójny kompozycyjnie. Także ta praca jest po prostu bardzo dobra literacko. Więc tu zaważyły i te walory literackie i treść. Tu wszystko było dobre: była akcja, były dialogi, było połączenie przeszłości z teraźniejszością i nawiązanie do trudnej sytuacji koronawirusa – tłumaczyła.

Grzegorz Rak urodził się w 1960 roku w Rzeczniowie (województwo mazowieckie). Tam spędził dzieciństwo. Obecnie mieszka w Skarżysku-Kamiennej. Najważniejsze fakty z jego życia to: działalność w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów w latach 80. XX wieku, działalność w kulturze studenckiej, praca w kieleckim WDK, a także w Centrum Kultury i Sportu w Chęcinach. W 2018 ukazała się jego pierwsza książka, zatytułowana „Miłość w Rzeczniowie”. W ubiegłym roku w ręce czytelników oddał książkę, w której znalazły się powieść „Fotografia” oraz dwie jednoaktówki.

Autor zwycięskiego opowiadania wyjaśnił, że najważniejsze w sytuacji związanej z koronawirusem jest to, co się z nami stanie, jako społeczeństwem, kiedy już pandemia się skończy.

– Moje opowiadanie dotyczy tego, co takiego stało się z nami, że jesteśmy innymi ludźmi, niż powinniśmy być po tych doświadczeniach, które mieliśmy jako naród. Tego w dużym stopniu dotyczy wszystko, co pisze. To opowiadanie, można powiedzieć, jest streszczeniem głównych wątków mojej twórczości - tłumaczył.

Przedstawiona przez niego historia w „Nareszcie w domu” nie pozostawia złudzeń: mamy wiele do naprawienia we wzajemnych relacjach.

– Obawiam się, że niewiele się zmieni. Ludzkość w ogóle, nie tylko Polacy, nie nauczy się niczego – podkreślił.

Zwycięskie opowiadanie wysoko ocenił wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz.

– To jest trudne opowiadanie, bo wszystko w nim jest smutne, ale jest i przekrój historii naszego kraju i paleta uczuć, jakie targają bohaterem. Ogólnie jednak moim zdaniem, to ciekawa praca i myślę, że jury wybrało to, co najważniejsze - ocenił.

Wojewoda przyznał, że liczba nadesłanych prac pozytywnie go zaskoczyła.

– Obawiałem się, że może ludzie nie będą chcieli pisać, myślałem, że wentylem dla ich emocji jest telewizja czy radio, a tu się okazało, że papier jest bardziej cierpliwy. Radio, telewizja żyją chwilą, a pisząc, tę chwilę się łapie w ramy kreślone chociażby cienkim długopisem, ale jednak ramy. Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony - mówił.

Dlatego wojewoda postanowił wydać zbiór opowiadań z konkursu, w którym oprócz zwycięskiej pracy znajdzie się także 10 innych wyłonionych przez komisję konkursową.

Z kolei prezes Polskiego Radia Kielce, Janusz Knap zadeklarował, że wyróżnionych opowiadań będzie można posłuchać w wakacje na naszej antenie. Podziękował też słuchaczom za zainteresowanie konkursem.

– Zawsze można liczyć na słuchaczy Radia Kielce, na Państwa, którzy tworzycie cudowne rzeczy. Mieliśmy tego przykład w ubiegłym roku, kiedy ogłosiliśmy konkurs na bajkę i mamy tego dobitny przykład teraz. Mam nadzieję, że i ta nagroda i ten konkurs zachęcą Państwa do dalszej twórczości i jeszcze nie raz o Państwu usłyszymy – zaznaczył.

Osoby, które uczestniczyły w finale odbywającym się w Studiu Gram Polskiego Radia Kielce wysłuchały zwycięskiego opowiadania w interpretacji aktora Teatru imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach, Dawida Żłobińskiego. Państwo będą mogli je usłyszeć w poniedziałek, 1 czerwca, po godzinie 12.00 na antenie naszego radia.

POSŁUCHAJ OPOWIADANIA „NARESZCIE W DOMU” W INTERPRETACJI DAWIDA ŻŁOBIŃSKIEGO, AKTORA TEATRU IMIENIA STEFANA ŻEROMSKIEGO W KIELCACH: https://m.radio.kielce.pl/pl/wiadomosci/opowiadanie-nareszcie-w-domu-zwyciezylo-w-konkursie-wojewody-swi,107294

Galeria

Źródło: Radio Kielce.

Catering Zacisze


 

 

Nasz sondaż. Zagłosuj

Tak z ciekawości pytanie :)
Czy wybralibyście twórcę i naczelnego MojeLipsko.info na swojego wójta/burmistrza?

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.