Nowe inwestycje w gminach Orońsko i Chlewiska ze wsparciem Samorządu Mazowsza!Czas czytania: 3 min.

Budowa sieci kanalizacji sanitarnej i inwentaryzacja źródeł ciepła w gminie Orońsko czy modernizacja szkół podstawowych w Budkach i Cukrówce – to inwestycje na terenie powiatu szydłowieckiego, których realizacja jest możliwa dzięki wsparciu samorządu Mazowsza w wysokości ponad 1,8 mln zł. Dziś umowy w tej sprawie podpisali wicemarszałek Rafał Rajkowski oraz beneficjenci.

Jak zauważa wicemarszałek Rafał Rajkowski, nasze programy służą przede wszystkim mieszkańcom regionu.

Dajemy samorządom lokalnym możliwość ubiegania się o środki na realizację inwestycji w ramach kilkunastu autorskich programów wsparcia. Są odpowiedzią na zgłaszane przez mieszkańców problemy. Rok jest trudny, a gminy w swoich budżetach często nie mają pieniędzy na realizację inwestycji, a Mazowsze to jedna wielka wspólnota, która wzajemnie się wspiera. Dlatego jeśli mamy taką możliwość, to pomagamy.

Gmina Orońsko wybuduje sieć kanalizacji w rejonie ulic: Dworskiej, Górnej i Cichej i policzy piece

Gmina Orońsko jest skanalizowana jedynie w 8 proc., co powoduje, że ścieki bytowo-gospodarcze odprowadzane są do zbiorników bezodpływowych. W ramach inwestycji wybudowana zostanie nowa kanalizacja sanitarna o długości 1 267 metrów w rejonie ulic: Dworskiej, Górnej i Cichej, która będzie obsługiwać łącznie 90 gospodarstw domowych. Samorząd Mazowsza na realizację tej inwestycji przeznaczy 1,1 mln zł.

W związku z inwestycją prace ziemne będą realizowane na ponad kilometrowym odcinku łącznie z robotami montażowymi i robotami nawierzchniowymi. Zakończenie inwestycji planowane jest na koniec roku.

– mówi Henryk Nosowski, wójt gminy Orońsko.

Wsparcie z budżetu województwa mazowieckiego pozwoli także na przeprowadzenie inwentaryzacji indywidulanych źródeł ciepła w gminie Orońsko. Wartość dotacji władz Mazowsza na to zadanie wynosi 21,5 tys. zł. Gmina ma w planach policzenie i spisanie wszystkich źródeł ciepła, w każdym lokalu i budynku w gminie, ogrzewanym indywidualnie, w tym w szczególności: mieszkalnym (jednorodzinnym i wielorodzinnym), handlowym, usługowym i użyteczności publicznej. Na inwentaryzowanym obszarze znajduje się ok. 1,5 tys. budynków mieszkalnych. Efektem inwentaryzacji będzie baza danych, która umożliwi gminie prowadzenie ewidencji źródeł ciepła oraz ich monitoring, której wykorzystanie pozwoli odpowiedzieć na potrzeby mieszkańców w zakresie ogrzewania, a także dane o lokalizacji oraz liczbie nieefektywnych i nieekologicznych źródeł ciepła. Zinwentaryzowanie źródeł ciepła umożliwi gminie prowadzenie ewidencji źródeł ciepła oraz ich monitoring.

Modernizacja i termomodernizacja Szkoły Podstawowej w Budkach oraz Szkoły Podstawowej w Cukrówce

 W ramach inwestycji w szkołach w Budkach i w Cukrówce wymienione zostaną instalacje elektryczne, oświetlenie, wykładzina podłogowa oraz stolarka drzwiowa. Zamontowane zostaną również instalacje fotowoltaiczna, zmodernizowane łazienki, schody i wejścia do szkół oraz powstaną nowe tynki. Dodatkowo w szkole w Cukrówce zamontowana zostanie instalacja CO I CWU oraz ocieplone zostaną ściany i dach. Samorząd Mazowsza na modernizację szkół przeznaczy 660 tys. zł.

Szkoła Podstawowa w Budkach oraz Szkoła Podstawowa w Cukrówce były budowane w początkach lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Od tego czasu w szkołach nie były prowadzone gruntowne remonty. Planowane prace w obu obiektach wymagają znacznych nakładów. Wsparcie finansowe w kwocie 660 tys. zł umożliwi wykonanie planowanych prac remontowych. Szkoły po przeprowadzonych remontach będą wyglądały jak nowe obiekty, co wpłynie na lepszy komfort nauki dzieci oraz pracy nauczycieli. Dziękujemy Urzędowi Marszałkowskiemu za otrzymaną pomoc finansową.

– podkreśla Waldemar Sowiński, wójt gminy Chlewiska.

Źródło: Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Nasz sondaż. Zagłosuj

Burmistrz ma romans z urzędniczką. Czy w takiej sytuacji powinni pracować w jednym urzędzie?

Wspieraj MojeLipsko – pomóż nam szukać nieprawidłowości

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.