Nowa wysokość renty alkoholowej. Rolnicy oburzeniCzas czytania: < 1 minutę

Renta alkoholowa to świadczenie przyznawane z tytułu niezdolności do pracy, spowodowanej nadużywaniem alkoholu. Jest to określenie potoczne i dotyczy po prostu tej sytuacji, w której ktoś dostaje rentę, bo nie jest w stanie pracować z powodu schorzeń, będących następstwem choroby alkoholowej.

“W kontekście tego niebywałym jest fakt, że najniższa emerytura rolnicza po co najmniej 25-letnim okresie ciężkiej pracy na roli i opłacaniu w tym czasie składek na rolnicze ubezpieczenie emerytalno-rentowe od 1 marca 2024 r. wynosi tyle samo, czyli 1780,96 zł! Środowisko rolnicze tym faktem mocno zbulwersowane” 

– przekazuje Wielkopolska Izba Rolnicza.

Żeby ubiegać się rentę alkoholową, należy spełnić kilka warunków. Trzeba mieć orzeczenie o częściowej lub całkowitej niezdolności do pracy, osiągnąć wymagany okres składkowy i nieskładkowy, który jest zależny od wieku, w którym powstała niezdolność do pracy, a także wykazać, że niezdolność do pracy powstała w okresach składkowych lub nieskładkowych, określonych w przepisach.

Renta alkoholowa to świadczenie, które podlega corocznej marcowej waloryzacji – tak samo jak inne renty i emerytury.

Od marca 2024 roku renta alkoholowa wynosi 1780,96 zł w przypadku całkowitej niezdolności do pracy i 1335,72 zł w przypadku częściowej niezdolności do pracy.

Przed waloryzacją było to odpowiednio 1588 zł i 1191 zł. Oznacza to, że świadczenie wzrosło o 12,12 proc.

Rentę alkoholową wypłaca ZUS.

Wspieraj MojeLipsko – pomóż nam się rozwijać

Nasza ankieta

Jak często korzystasz z Paczkomatów?

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.