Nowa usługa w Bibliotece Publicznej w Chotczy!Czas czytania: 2 min.

Biblioteka Publiczna w Chotczy przystąpiła do systemu ACADEMICA – Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych.

Academica zastępuje tradycyjną wypożyczalnię międzybiblioteczną i umożliwia korzystanie ze zbiorów cyfrowych Biblioteki Narodowej. Korzystanie z książek i czasopism naukowych jest bezpłatne.

Użytkownicy mają dostęp do ponad 3 milionów publikacji ze wszystkich dziedzin wiedzy, również najnowszych, objętych ochroną prawa autorskiego. Zasób ten jest codziennie powiększany o kolejne pozycje.

Na stronie www.academica.edu.pl istnieje możliwość przeszukiwania artykułów i publikacji naukowych ze wszystkich dziedzin wiedzy, monografii, podręczników i skryptów oraz całych numerów czasopism.

Publikacje niechronione prawem autorskim są dostępne dla każdego użytkownika Internetu bez ograniczeń. Dostęp do publikacji chronionych jest możliwy za pośrednictwem terminala, znajdującego się w jednym z pomieszczeń biblioteki.

Krótkie zasady korzystania z systemu ACADEMICA w naszej bibliotece:

  1. Dostęp do systemu Academica jest możliwy wyłącznie na wydzielonym terminalu w bibliotece. Terminal jest dostępny w godzinach pracy biblioteki.
  2. Z systemu Academica mogą korzystać użytkownicy zarejestrowani w systemie – bezpłatnej rejestracji czytelników dokonuje bibliotekarz.
  3. Po zarejestrowaniu użytkownika w systemie, czytelnik otrzymuje indywidualne dane dostępu (login – będący numerem karty bibliotecznej oraz hasło). Przy ich pomocy może logować się do systemu Academica na wydzielonym terminalu, a także dokonywać na domowym komputerze rezerwacji wybranych publikacji w systemie (rezerwacja to zgłoszenie przez użytkownika chęci otrzymania dostępu do konkretnej publikacji, w wybrane godziny, we wskazane dni na terminalu bibliotecznym).
  4. Publikacja naukowa chroniona prawem autorskim może być udostępniana użytkownikowi, jeżeli nie jest w tym czasie udostępniona lub zarezerwowana przez innego czytelnika. W momencie zakończenia korzystania z publikacji naukowej na terminalu, staje się ona dostępna dla pozostałych czytelników.
  5. Dozwolona przerwa w korzystaniu z terminala wynosi 15 minut. Po tym czasie następuje automatyczne wylogowanie z systemu i zwolnienie posiadanej rezerwacji.
  6. Rezerwacji publikacji można dokonać przez formularz rezerwacyjny dostępny na stronie academica.edu.pl na wybrane terminy.
  7. Na terminalach, na których udostępniane są publikacje naukowe, nie ma możliwości pobierania i drukowania przeglądanych materiałów.
  8. Użytkownik ma obowiązek zapoznać się z regulaminem.

Regulamin użytkownika Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych Academica

Źródło: Biblioteka Publiczna w Chotczy.

Nasz sondaż. Zagłosuj

Burmistrz ma romans z urzędniczką. Czy w takiej sytuacji powinni pracować w jednym urzędzie?

Wspieraj MojeLipsko – pomóż nam szukać nieprawidłowości

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.