Niedaleko Lipska powstanie nowa atrakcja turystyczna!Czas czytania: 4 min.
Listen to this article

W Sycynie-Kolonii powstanie nowa atrakcja turystyczna – podpisano umowę na dzierżawę działki.

5 sierpnia br. samorząd powiatu zwoleńskiego podpisał umowę dzierżawy nieruchomości nr 161/38 w Sycynie-Kolonii. Dzierżawcą będzie firma GME Restauracje z Warszawy, której przedstawiciele mają pomysł na ożywienie tego miejsca. Stare, od dawna nieużywane i mocno zniszczone zabudowania zyskają nowy blask, mieszkańcy ciekawą przestrzeń do spotkań, a odwiedzający Ojczyste Gniazdo Jana Kochanowskiego atrakcyjny produkt turystyczny. Powstanie tu Browar Rzemieślniczy o charakterze lokalnym, który będzie powrotem do historii tego miejsca z XIX wieku, kiedy funkcjonował tu zarówno browar, jak i karczma.

W Sycynie, tuż obok zmodernizowanego parku i Gniazda Ojczystego Jana Kochanowskiego znajdują się niewykorzystane od dłuższego czasu pomieszczenia gospodarcze. To właśnie w tym miejscu ma powstać lokalny Browar Rzemieślniczy.

W planach przedsiębiorców jest kompleksowa rewitalizacja czterech budynków gospodarczych i teren wokół nich. Dzięki temu to historyczne i ważne miejsce odzyska swoją świetność. Park i rozległe stawy wokół Gniazda Ojczystego Jana Kochanowskiego są bardzo urokliwe i przyciągają wielu turystów, a utworzenie lokalnego browaru będzie dodatkową atrakcją, ale też miejscem spotkań i odpoczynku dla tutejszej społeczności.

– podkreśla starosta zwoleński Stefan Bernaciak.

Od lewej: wicestarosta – Waldemar Urbański, prezes Zarządu Komplemetariusza – Marcin Małecki, starosta zwoleński – Stefan Bernaciak.

Jest umowa dzierżawy

25 czerwca br. Rada Powiatu w Zwoleniu wyraziła zgodę na wydzierżawienie działki nr 161/38 w Sycynie-Kolonii na okres 25 lat. 5 sierpnia br. rozmowy dotyczące tej sprawy zostały sfinalizowane i podpisano wiążącą umowę z firmą GME Restauracje Sp. z o.o Sp. K. Ze strony powiatu dokument podpisali starosta Stefan Bernaciak i wicestarosta Waldemar Urbański, ze strony przedsiębiorstwa Marcin Małecki – Prezes Zarządu Komplemetariusza: GME Restauracje Spółki z o.o.

Nieruchomość w Sycynie nie była zagospodarowana od blisko dwudziestu lat. Cieszymy się, że znalazł się ktoś, kto dostrzegł potencjał tego miejsca i chce tam zainwestować duże środki, aby odzyskało ono swój dawny blask. Powstanie zakładu, który będzie otwarty na zewnętrzne wizyty, stanie się dodatkową atrakcją turystyczną, ale też szansą dla Sycyny, Zwolenia i okolic na rozwój turystyczny w obszarze gastronomii i noclegów. To pozwoli na dłużej zatrzymać turystę, zachęci do zwiedzania pięknych okolic, poznania lokalnego dziedzictwa i skorzystania z kulturalnej oferty gminy.

– mówi starosta Stefan Bernaciak.Powstanie atrakcyjne miejsce

Jak zapowiadają inwestorzy, za pomysłem idą konkretne kwoty. Szacunkowy koszt modernizacji budynków to blisko 2 miliony złotych. Taka suma ma być wydatkowana w okresie najbliższych 3-4 lat. Obejmie ona wyczyszczenie budynków, ich ocieplenie, pomalowanie, wylewki, poprowadzenie kanalizacji wewnętrznych i zewnętrznych oraz instalacji elektrycznych. Na odnowionym budynku starej obory pojawi się także nowy dach. W ramach inwestycji zostanie też zagospodarowany teren wokół budynków. W zakładzie znajdzie pracę minimum 12 osób, a przy wykorzystaniu pełnych mocy produkcyjnych zatrudnionych zostanie 20 osób.

Od lewej: członek zarządu powiatu – Mirosław Chołuj wicestarosta – Waldemar Urbański, prezes Zarządu Komplemetariusza – Marcin Małecki, starosta zwoleński – Stefan Bernaciak, członkowie zarządu powiatu – Jerzy Kamionka i Andrzej Skorek.

Browar będzie miał charakter otwarty na zewnętrzne wizyty. Organizowane będą tu wycieczki i dni otwarte przedsiębiorstwa. Stanie się też doskonałą bazą do organizacji wydarzeń upamiętniających Jana Kochanowskiego.

GME Restauracje jest producentem piwa marki Maryensztadt. Przedsiębiorstwo od dłuższego czasu działa na terenie Zwolenia i plasuje się w pierwszej piątce browarów rzemieślniczych w Polsce. W tym roku powstała tu linia piw pod nazwą „Fraszka” sygnowana znakiem „uwarzone w Zwoleniu”. Są one promowane na licznych polskich i zagranicznych festiwalach oraz targach, co jest jednocześnie doskonałą promocją miasta. Firma jest nam znana z zaangażowania w lokalne imprezy sportowe, a także inicjatywy charytatywne i miejskie. Bardzo nas cieszy to, że chce zainwestować w swój rozwój z korzyścią dla lokalnego społeczeństwa.

– podkreśla wicestarosta Waldemar Urbański.Jak zapewniają przedstawiciele GME Restauracje, na terenie Sycyny-Kolonii stworzą nowoczesny, rzemieślniczy, ale przede wszystkim ekologiczny browar, a tym samym przywrócą świetność pozostałościom po folwarku, zachowując szacunek do jego zabytkowej części i otoczenia.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Zwoleniu.

Zagłosuj w naszej ankiecie!

Czy jesteś za wprowadzeniem zakazu sprzedaży alkoholu w godzinach 22:00 - 6:00 na terenie każdej gminy w powiecie?
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.