Nie żyje Wanda Półtawska – przyjaciółka papieżaArchidiecezja Krakowska
Czas czytania: 2 min.
Listen to this article

Wieloletnia współpracowniczka i przyjaciółka Jana Pawła II, lekarka psychiatra. 2 listopada obchodziłaby 102. urodziny. O śmierci poinformował rzecznik krakowskiej kurii ks. Łukasz Michalczewski.

Wanda Półtawska (z d. Wojtasik) – lekarz psychiatra, współpracowniczka i przyjaciółka Jana Pawła II, była więźniarka niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Ravensbrück, przyszła na świat 2 listopada 1921 r. w Lublinie, w rodzinie urzędnika pocztowego.

Wanda Półtawska zmarła w nocy w swoim domu w Krakowie.

W szkole średniej zaangażowała się w działalność IV Lubelskiej Drużyny Harcerskiej im. Orląt Lwowskich. Po wybuchu II wojny światowej działała konspiracyjnie, rozwoziła pocztę, broń, pieniądze.

Po wojnie studiowała medycynę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, gdzie też uzyskała doktorat z psychiatrii. Angażowała się też w spotkania duszpasterstwa akademickiego.

W latach 50. poznała ks. Karola Wojtyłę. Ich wieloletnia przyjaźń doprowadziła do bliskiej współpracy i wymiany korespondencji. Św. Jan Paweł II nazwał ją nawet swoją siostrą.

 

– O to właśnie dbał Papież: o zbawienie wszystkich ludzi, on próbował uratować od piekła każdego. Kochał wszystkich ludzi, zapytany, czy nie męczy go tłum, odpowiedział: “Nie ma tłumu, są rzesze osób”

– mówiła o św. Janie Pawle II.

To właśnie Wandzie Półtawskiej, nowo wybrany papież Jan Paweł II, powierzył zadanie uporządkowania swoich prywatnych papierów. Z biegiem czasu jej rola w Kościele krakowskim stawała się coraz większa. Również jej wpływ w Watykanie wzrastał, a ona sama stała się osobą, która miała bezpośredni dostęp do Jana Pawła II i nie bała się interweniować.

Zagłosuj w naszej ankiecie!

Czy jesteś za wprowadzeniem zakazu sprzedaży alkoholu w godzinach 22:00 - 6:00 na terenie każdej gminy w powiecie?
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.