Narodowe Święto Niepodległości w Pawłowicach i Solcu nad Wisłą
Gmina Solec nad Wisłą: Tegoroczne obchody rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozłożone zostały na 2 dni.

10 listopada w Pawłowicach nastąpiło uroczyste, pierwsze podniesienie flagi na maszt wykonany w ramach projektu „Pod biało-czerwoną”. Zakup został zrealizowany pod honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Uroczystości towarzyszyło złożenie wieńców przed pomnikiem upamiętniającym ofiary hitlerowców.

Dalsze obchody odbyły się w Szkole Podstawowej w Pawłowicach, gdzie wszyscy wspólnie odśpiewali wszystkie zwrotki hymnu w ramach akcji „Niepodległa do hymnu”.

Następnie głos zabrał Burmistrz Miasta i Gminy Solec nad Wisłą Marek Szymczyk, który podkreślił jak ważna jest niepodległość i postawy patriotyczne. Nie zawiedli także uczniowie, którzy uświetnili uroczystość programem artystycznym. Podczas występu można było usłyszeć przepiękne utwory muzyczne oraz wiersze o tematyce patriotycznej.

„Pod biało-czerwoną” to projekt, który ma zjednoczyć nasz kraj i jego mieszkańców. Celem projektu jest także godne upamiętnienie zwycięstwa wojsk Rzeczypospolitej nad armią bolszewicką w Bitwie Warszawskiej 1920 roku. Umieszczenie flagi na maszcie w wyjątkowym miejscu to dowód na to, jak ważne są symbole narodowe w życiu Polaków. Te, za które życie w walce o wolność Ojczyzny poświęcali nasi przodkowie. Miejsce montażu nie jest przypadkowe – obok znajduje się miejsce pamięci narodowej.

Z kolei 11 listopada, uroczystość rozpoczęła się od uroczystego zasadzenia szczepki Dębu Bartek w parku przy Placu Bolesława Śmiałego w Solcu nad Wisłą. Następnie zebrane delegacje i mieszkańcy, na placu kościelnym parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny złożyli kwiaty przy tablicy upamiętniającej poległych w latach 1918-1920. Potem, wszyscy wspólnie zaśpiewali Mazurka Dąbrowskiego.

Kolejnym punktem uroczystości była patriotyczna msza święta za ojczyznę. Po jej zakończeniu, odbył się koncert „Mickiewicz, Słowacki, Norwid” w wykonaniu zespołu „Piramidy”.

Obchody patriotyczne zwieńczył wernisaż wystawy „Ojcowie Niepodległości”, który miał miejsce w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Solcu nad Wisłą.

Źródło: UMiG w Solcu nad Wisłą; Parafia Wniebowzięcia NMP w Solcu nad Wisłą.
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.