Maria Kaczyńska – fenomenalna kobietaCzas czytania: 4 min.

Śp. Maria KACZYŃSKA

PIERWSZA DAMA

ornament

Kobieta, żona, matka 

Miała swoje zdanie i nie bala się go wyrażać

Szczera i wrażliwa

Szkalowana przez Tadeusza Rydzyka

10 kwietnia 2010

Angażowała się w sprawy kobiet. Uczestniczyła razem z dwiema byłymi pierwszymi damami, w konferencji “Kobiety dla Polski. Polska dla kobiet” podsumowującej dwadzieścia lat transformacji z perspektywy kobiet pochodzących z różnych środowisk i reprezentujących różne światopoglądy. Nie bała się zabierać głosu w sprawach kontrowersyjnych. Była sygnatariuszką apelu kobiet mediów do parlamentarzystów o pozostawienie bez zmian zapisu w konstytucji w dziedzinie ochrony życia, zadeklarowała też poparcie dla metody in vitro.

Urodziła się w Machowie. Jej matka była nauczycielką, a ojciec leśniczym. Rodzina przybyła na teren dzisiejszej Polski z Wilna. Ojciec walczył w wileńskiej partyzantce, jeden z jego braci w szeregach Korpusu gen. Andersa pod Monte Cassino. Drugi brat zginął w Katyniu. Absolwentka Wydziału Transportu Morskiego Wyższej Szkoły Ekonomicznej (dzisiaj Uniwersytet Gdański), od 1978 roku żona Lecha Kaczyńskiego.

W latach 80. zajmowała się wychowaniem córki, tłumaczeniami z języka angielskiego i francuskiego, lekcjami oraz wspomaganiem męża w działalności opozycyjnej i podziemnej. Interesowała się sztuką – teatrem, muzyką, baletem. Lubiła podróże, ceniła sobie życie rodzinne, zwłaszcza spędzanie czasu ze swoimi wnuczkami: Ewą i Martyną. Ostatnie lata życia spędziła w Pałacu Prezydenckim, gdzie z wielką klasą pełniła rolę Pierwszej Damy.

 

Wspomnienie śp. Pierwszej Damy Marii Kaczyńskiej - zdjęcie w treści artykułu nr 2

 

Rola Pierwszej Damy

Reprezentowała kraj u boku małżonka, Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, a także w jego imieniu indywidualnie uczestniczyła w wielu uroczystościach międzynarodowych. Pomagała potrzebującym. Patronowała akcjom i organizacjom dobroczynnym, honorowym patronatem objęła m.in. Galę Charytatywną z okazji 60-lecia Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci – UNICEF. Razem z Madeleine Albright angażowała się w działalność na rzecz profilaktyki zdrowotnej kobiet. Wspierała środowiska artystyczne i polonijne kultywujące rodzimą kulturę i tradycję.

Wspomnienie śp. Pierwszej Damy Marii Kaczyńskiej - zdjęcie w treści artykułu nr 4

Fotografia została zrobiona 9 kwietnia 2010 r., kiedy Pierwsza Dama przyjęła w Pałacu grupę dzieci ze Wschodu

 

Wspomnienie śp. Pierwszej Damy Marii Kaczyńskiej - zdjęcie w treści artykułu nr 5
Wspomnienie śp. Pierwszej Damy Marii Kaczyńskiej - zdjęcie w treści artykułu nr 6

 

„Pani Prezydentowa nie traktowała siebie jako wielce celebrowanej osoby publicznej. Była taka bardzo trzymająca się życia. 

Uważała, że ona tutaj realizuje misję, którą było pomaganie ludziom w różnych sytuacjach ‒ pomaganie dzieciom, wspieranie ludzi chorych, ludzi w trudnej sytuacji. 

Ona to po prostu realizowała ‒ i robiła to znakomicie

 ‒ wspominal Andrzej Duda.

Za wybitne zasługi w służbie państwu i społeczeństwu Maria Kaczyńska została uhonorowana pośmiertnie Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

 

fot106.jpg [2.29 MB]

Razem z Parą Prezydencką w Pałacu mieszkali też ich mali ulubieńcy: psy Tytus i Lula oraz koty: Rudolf i Molly. Po katastrofie smoleńskiej zwierzętami zaopiekowali się współpracownicy tragicznie zmarłego Prezydenta i Pierwszej Damy.

Wspomnienie śp. Pierwszej Damy Marii Kaczyńskiej - zdjęcie w treści artykułu nr 10

 

Wspomnienie śp. Pierwszej Damy Marii Kaczyńskiej - zdjęcie w treści artykułu nr 11

Maria Kaczyńska zginęła wraz z mężem 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem w drodze na obchody 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej.

13 kwietnia 2010 r. trumna z ciałem Pierwszej Damy została przywieziona do Warszawy. Uwielbianą Prezydentową żegnały na ulicach Warszawy tysiące ludzi. Na trasie przejazdu trumny z ciałem Polacy spontanicznie rzucali tulipany – ulubione kwiaty Marii Kaczyńskiej. Każdego roku w rocznicę tego wydarzenia, Krakowskie Przedmieście znów jest usłane kwiatami.

Para Prezydencka została pochowana 18 kwietnia 2010 w podziemiach katedry na Wawelu w Krakowie.

Tekst na podstawie prezydent.pl

ZDJĘCIA: MACIEJ CHOJNOWSKI / KPRP

Wspieraj MojeLipsko – pomóż nam szukać nieprawidłowości

Nasza ankieta

Czy jesteś za wprowadzeniem zakazu sprzedaży alkoholu w godzinach 22:00 - 6:00 na terenie każdej gminy w powiecie?

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.