Lipska delegacja na uroczystych obchodach „Radomskiego Czerwca ’76”
25 marca 2022 roku delegacja powiatu lipskiego, jak co roku uczestniczyła w uroczystych obchodach „Radomskiego Czerwca ’76”.

Wydarzenia Radomskiego Czerwca 1976 roku są jednym z najważniejszych przystanków na drodze Polaków do wolności w XX wieku. Po krwawych doświadczeniach mieszkańców Poznania, po brutalnym stłumieniu protestów studenckich w Warszawie oraz po masakrze robotników na Wybrzeżu o godność i prawa obywatelskie upomniał się Radom. Cena tego spontanicznego protestu była wysoka. Wiele osób zostało poszkodowanych.

Protest robotniczy w czerwcu 1976 roku w ocenie wielu historyków był początkiem przemian ustrojowych w Polsce. Powstał Komitet Obrony Robotnika, który stanowił pierwszą jawną opozycję w okresie PRL.

Wydarzenia Czerwca 76 były i pozostaną powodem do dumy radomian i zobowiązaniem do kultywowania pamięci o uczestnikach robotniczego protestu.

 

W delegacji wzięły udział poczty sztandarowe ze sztandarami Komendy Powiatowej PSP w Lipsku, Ochotniczej Straży Pożarnej w Pawliczce, Jednostki Strzeleckiej nr 1005 ZS „Strzelec” OSW im. płk Dionizego F. Czachowskiego w Lipsku.

W delegacji uczestniczyli: st. bryg. Tomasz Krzyczkowski – Komendant Powiatowy PSP w Lipsku, Józef Sosnowski – przewodniczący Rady Powiatu Lipskiego, Wojciech Dziółko – przewodniczący TKK NSZZ, „Solidarność” w Lipsku, Przemysław Kawałek – przewodniczący KZ NSZZ „Solidarność” przy KP PSP w Lipsku wraz z członkami i druhna Paulina Ołowiak, reprezentująca Starostwo Powiatowe i Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Lipsku.

Po uroczystej mszy św., którą odprawiał ks. biskup radomski Marek Solarczyk, wysłuchano listu od prezydenta RP Pana Andrzeja Dudy, który odczytał jego doradca.

 

Obecni na uroczystości złożyli wieńce przy pomniku poświęconym skrzywdzonych przez ówczesną władzę robotników w 1976 r. Były to już 46. obchody radomskich wydarzeń.

 

W uroczystości uczestniczyli także parlamentarzyści, władze województwa mazowieckiego, powiatu radomskiego i miasta Radomia oraz powiatów z regionu radomskiego, jak również przedstawiciele służb i inspekcji.

Źródło: KP PSP w Lipsku; Zaczęło się w Radomiu; OSP Pawliczka.
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*