Kradzieże na ogródkach działkowychCzas czytania: 2 min.
Listen to this article

Trwają ostatnie prace porządkowe na terenach ogrodów działkowych. Warto przy tej okazji pamiętać o prawidłowym zabezpieczeniu domku i znajdujących się w nim sprzętów.

Jesień to czas, kiedy właściciele ogródków działkowych przeprowadzają ostatnie w roku prace porządkowe na terenie swoich działek. Warto przy tej okazji pamiętać o zabezpieczeniu swojego mienia przed wizytą “nieproszonych gości”, którzy właśnie w tym okresie wykorzystują wielotygodniową nieobecność gospodarzy.

Przypominamy  kilka prostych zasad, które pomogą zabezpieczyć działkę przed kradzieżą:

  • Podczas nieobecności, nie pozostawiajmy na działce wartościowych przedmiotów.
  •  Pamiętajmy o zamykaniu kłódek i zamków altanek, pomieszczeń na narzędzia oraz okien w budynkach.
  •  Warto sfotografować posiadane urządzenia, ich cechy charakterystyczne oraz numery fabryczne. Urządzenia nieposiadające numerów – trwale oznaczmy np. swoimi inicjałami albo datą urodzenia (dzięki temu, w razie kradzieży lub zagubienia, łatwiej udowodnić, że dany przedmiot jest naszą własnością).
  •  Uważajmy na osoby, które  kręcą się bez celu w pobliżu naszej działki. Przyjrzyjmy się im lub zapytajmy kogo szukają – przezorność może uchronić przed kradzieżą, a spostrzeżenia mogą być przydatne policjantom, gdyby doszło do włamania.
  •  Współpracujmy z naszymi działkowymi sąsiadami. Zwracajmy uwagę także na ich domek, podejrzane hałasy i obce osoby na terenie ich działki, jeśli nie towarzyszy im nikt ze znanych sąsiadów.
  •   Rozważmy zamontowanie dodatkowego zabezpieczenia, np. okiennice, system alarmowy. Warto zamontować czujki zasilane bateriami, które po wykryciu ruchu w zasięgu ich działania, uruchomią oświetlenie lub sygnał dźwiękowy.
  • O włamaniu niezwłocznie poinformujmy policjantów dzwoniąc pod numer 112. Nie dotykajmy niczego, nie sprzątajmy, nie przestawiajmy żadnych przedmiotów, żeby nie zatrzeć śladów włamywacza. Jeżeli to możliwe, zapamiętajmy jak najwięcej szczegółów, które pomogą policjantom w znalezieniu sprawców włamania.

Zagłosuj w naszej ankiecie!

Czy jesteś za wprowadzeniem zakazu sprzedaży alkoholu w godzinach 22:00 - 6:00 na terenie każdej gminy w powiecie?
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.