Ko(s)miczna sesja rady powiatu. Odwołany wice. Zamieszanie, kłótnia, manipulacje!Czas czytania: 4 min.

Dzisiaj odbyła się sesja rady powiatu lipskiego. Miała zaskakujący przebieg. Nasz komentarz.

Niespodziewanie rezygnacje złożył Pan Jan Cyran, wiceprzewodniczący Rady powiatu.

W dyskusji wiele głosu użyczyli Pan radny Śmieciuch i Pan radny Kowaleczko.

Ale po kolei.

Przede wszystkim trzeba zauważyć, że sesja jest dużo bardziej pluralistyczna. Dużo więcej jest dyskusji w porównaniu do poprzednich sesji. Chociaż rada powiatu i tak dobrze wypadała w naszej ocenie.

O co chodzi z rezygnacją Pana Cyrana?

Takie pytanie zadała mu Pani radna Szwaja.

Pan Radny odpowiedział, że chodzi o sprawy osobiste, ale wszyscy chyba wiecie dokładnie, że jak ktoś mówi “sprawy osobiste”, to kryje się pod  tym najczęściej bardzo dziwna sprawa, jakaś kombinacja, jakieś przepychanki i nie wiadomo co jeszcze złego.

Klub radnych “15 października”

Być może nie wiecie, ale kilkoro radnych z różnych opcji (!) powołało klub pod nazwą “Klub Piętnastego Października”. Nazwa zaskakująca. Ukradziona Tuskowi. I w ogóle nie pasująca do radnych, którzy tam się znajdują?Po pierwsze, jest tam Pan Ćwikliński. Jest tam Pani Węgrzecka, która jak doskonale wiecie, poprzednio była po stronie PiS-u i doskonale wiecie, jak bardzo jej matczyny PSL jej nie tolerował. Nawet chcieli ją wyrzucić z PSL-u za sprzymierzenie się z Panem Śmieciuchem. Jest też tam Pani Szwaja!

Czyli mamy 3 osoby z PSL-Trzeciej Drogi. A zgadnijcie kto jest przewodniczącym tego klubu?

Romuald Kowaleczko (!), który startował z komitetu “Nasze Wspólne Dobro”,  Pana Krzyczkowskiego. 
 

Dlaczego Pan Kowaleczko jest przewodniczącym w klubie w którym  jest jedynym z danej opcji. Są przecież jeszcze 3 osoby, które są z opcji innej? Dlaczego przewodniczącym klubu nie został Pan Ćwikliński czy Pani Węgrzecka? Tak łatwo się poddali?

Wynagrodzenie starosty.

Przy okazji radni uchwalili maksymalne wynagrodzenie starosty. O tym napiszemy oddzielnie.

Komora Śmieciucha.Zdarzyło się coś dziwnego. Pan radny  Śmieciuch poprosił o nie przedłużanie  sesji, ponieważ musi się udać do KOMORY (tak tajemniczo).

Wiemy o co chodzi ale zostawimy to dla siebie.

Tylko skoro Pan radny ma inne zajęcia to w jakim celu przyszedł na sesję?
Statut powiatu lipskiego i wybory przewodniczących komisji.

Generalnie większość sesji polegała na dyskusji nad wyborem Przewodniczących Komisji Rewizyjnej i Komisji Skarg i Wniosków oraz zmiany statutu powiatu lipskiego.

Bardzo było widać, jak przewodniczący Dygas chce, aby w komisjach jednej i drugiej było po 2 osoby. I aby przewodniczący miał 2 głosy.

To tak naprawdę eliminuje opozycję jakąkolwiek opozycję z obrad w tych komisjach. Zwłaszcza gdy na przewodniczących powołuje się kolegów, znajomych, przyjaciół.

Jaki jest sens działania takich komisji? 

Interesy powiatu czy swoje?

 

Na tej sesji bardzo było widać to, czy ktoś dba o powiat, czy o swoje interesy?

Możemy o to spytac i Pana radnego Śmieciucha i Pana radnego Kowaleczkę i Pana radnego Ochyńskiego i Pana przewodniczącego Dygasa.

Wypowiedź jednego z radnych była wręcz kuriozalna. Wprawiła nas w osłupienie!

Wywiązała się dyskusja o tym, kto steruje, kto manipuluje i jak to wszystko się układa. Kto tak naprawdę ustala skład rady, komisji, kto tak naprawdę rządzi?

Jak wszyscy nagle (to jest naprawdę zastanawiające, jak wszyscy nagle) zapomnieli jak chodzili po ludziach, jakie proponowali stanowiska, jakie stosowali groźby.
Więc może wypadałoby się nie wypowiadać czasem w pewnych kwestiach?

A skoro sami państwo nas poinformowaliście o takich przypadkach, to dlaczego nie poinformowaliście prokuratury?

Skoro jeden radny poszedł do innego radnego z propozycją wręczenia mu korzyści majątkowej to czy to nie jest korupcja?

Czy nie powinniście zadziałać?

 

To, co nam powiedzieliście, nie jest wystarczające, żebyśmy ten fakt zgłosili.

I nie wiemy, czy mówicie prawdę (chociaż należało by Wam ufać ale mamy przykre doświadczenia). Być może chcieliście tylko oczernić przeciwnika?

Układy i układziki rządzą! 

Ostatecznie na koniec sesji radni zdjęli z porządku obrad wybór przewodniczących komisji skarg i wniosków oraz rewizyjnej, ponieważ kluby nie były przygotowane, nie były poinformowane, nie wiedziały, co mają ze sobą zrobić.
Nie było też pani Węgrzeckiej (dlaczego?), która mogłaby zabrać głos?

I tak to wyszło.

Kto zostanie teraz wiceprzewodniczącym rady powiatu? 

Dowiecie się po następnej sesji chociaż nam nazwisko jest już znane.

W kuluarach mówi się, że radny Cyran zrezygnował by być przewodniczącym komisji rewizyjnej. Chwilowo się nie udało.

Oby nie wyszedł jak Zabłocki na mydle…

Wspieraj MojeLipsko – pomóż nam się rozwijać

Nasza ankieta

MojeLipsko.info niebawem zacznie korzystać z możliwości płatnych artykułów. Jaka kwotę miesięcznie jesteś w stanie przeznaczyć na pełen dostep do portalu.

20 Komentarzy

 1. Skoro ten pan jest przewodniczącym klubu to klub powinien się nazywać 7 listopada( rewolucja bolszewicka)

 2. Obie strony są siebie warte. A tak dobrze się zapowiadało. No cóż każde pranie prędzej czy później przestaje pachnieć świeżością. Czyli nic się nie zmieniło, chyba ludzie potrzebują jeszcze kolejnych 5 lat 🙂

 3. Polacy głupi i naiwni. Zapomnieli że wiele z osób zasiadających w radzie powiatu już kiedyś to robiło (nie koniecznie w powiecie, mieli stanowiska np. W gminie). A skoro mówimy o tych samych osobach to warto im pogratulować “wyczynów”, zadłużenie gminy wzrosło o 10% od 2014 do 2017 (gdzieś widziałem że wynosi aktualnie ok. 5 mln. Zł ale pewny nie jestem, jak źle mówię korygujcie), brak inwestycji dla mieszkańców które aktywnie wykonują sąsiednie powiaty (np. ścieżki rowerowe). Pieniądze myśle że dało by się znaleść, są dofinansowania itd. Trzeba choć trochę zatrzymać wyludnianie się. Bo w 2017 było 5500 mieszkańców Lipska, dziś mówią że jest 5000. Gratulacje dla tych wszystkich. Niech przychodzi komornik i zajmuje starostwo/gminę. Bo wyludnianie = spadek zamożności, a skąś trzeba utrzymać szkoły, drogi itd. Gratulacje. Kochanowski, nasz radomski rodak w odprawie posłów greckich ostrzegał, że jak politycy skupią się na sobie a nie na interesach państwa to skończy się to jego upadkiem.I jak wiemy skończyło się to tak, bo kasa była najważniejsza. Jeżeli tu będzie podobnie to nie można wykluczyć tego, w końcu już 1 gmina zbankrutowała w Polsce i ją zlikwidowano

  • popatrz na liczebność miast takich jak Solec czy Ciepielow . Martw się o wyludnienie tych miast!

 4. gdybym nie oglądał sesji to może i bym to łykną, ale tak to trochę nie da się tego artykułu zrozumieć, albo oglądałem co innego, ale ja to zwykły rolnik, co ja tam mogę wiedzieć

 5. Szanowny Panie redaktorze, Pan jest przeciwko każdej władzy? rozumiem, żeby patrzeć na ręce, ale żeby siać defetyzm. Do tej pory widzę tylko kompetentnych i opanowanych ludzi wśród tych “nowych” jak ktoś już zdążył “uprzejmie” ich nazwać. Pan były już starosta zachowuje się zaś jak Pan na włościach. Myślę, że tu się odbywa oczyszczanie atmosfery, może nie tylko jej. Moja propozycja: na ferowanie wyroków może jeszcze nie czas(?)

 6. Słusznie, tu nie chodzi o dobro powiatu,ale obsadzenie wszystkich stanowisk swoimi.Cyran zrezygnował bo musiał ponieważ koalicja rządząca ma za mało radnych niefunkcyjnych by powołać komisję rewizyjną,której brak skutkuje rozwiązaniem rady.Względy osobiste nie będą Cyranowi przeszkadzały by zostać przewodniczącym jednej z komisji,niech zgadnę Skarg i wniosków.Prawdopodobnie jeszcze ktoś z członkow zarządu będzie musiał zrezygnować oczywiScie ze względów osobistych by utrzymać władzę.

 7. Padła propozycja, żeby z klubów powołać członków komisji, ale nikt ich nie zgłosił tłumacząc się pokrętnie. jak to się ma do obsadzania stanowisk swoimi?

 8. Nie udawaj,albo czytaj ze zrozumieniem.Członek komisji jest w radzie nikim i z tego tutułu nie pobiera żadnych dodatkowych pieniędzy.Przewodniczącego komisji rewizyjnej wybiera rada;na sesji zgłoszono Pawłowskiego.

 9. Czyli staży nie mają honoru? Czyż za poprzedniej władzy nie było tak iż opozycja dostosowała się do komisji.? Brak słów. Uważam że mówi stanęli na wysokości zadania

 10. popatrz na liczebność miast takich jak Solec czy Ciepielow . Martw się o wyludnienie tych miast!

 11. trudno jest odejść od koryta. w powiecie Lipskiem byłym włodarzom władza uderzyła do głów. dobrze się stało że nastąpiła zmiana

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.